Norveç Oslo’da Muhammed 2019’da da En Popüler İsim Oldu

Norveç'in başkenti Oslo'da 2018'den sonra 2019'da da yeni doğan çocuklara en çok Muhammed isminin konulduğu açıklandı.

admin 23 Ocak 2020

Norveç‘in başkenti Oslo’da en popüler erkek bebek isimleri arasında “Muhammed” birinci sırada yer aldı.  Norveç İstatistik Ofisinin (SSB) yayımladığı rapora göre, 2019’da Oslo’da doğan erkek bebeklerde 11 yıldır olduğu gibi en çok tercih edilen isim Muhammed oldu. Norveç genelinde ise en çok tercih edilen erkek bebek ismi “Jacob” olurken, bu adı “Lucas” ve “Filip” takip etti. Erkek çocuklarının yüzde 20’sine İncil’de geçen “kutsal kişilerin” adlarının konulması dikkati çekti.

Oslo Nüfusunun Yüzde 8,7’sini Müslümanlar Oluşturuyor

Oslo nüfusunun yüzde 8,7’sini Pakistanlı, Somalili, Iraklı ve Faslı Müslümanlar oluşturuyor. Müslüman nüfusun en çok tercih ettiği isimler arasında da Muhammed ilk sırada geliyor.

Muhammed, 2017’de İsveç’in Malmö kentinde en çok konulan isim olurken, aynı yıl İngiltere ve Galler’de de en fazla tercih edilen isimler listesinde 10’uncu sırada yer almıştı. Belçika’nın başkenti Brüksel’de de yeni doğan 18 bin 44 erkek çocuğa Muhammed ismi verilmiş, bu şehirde de en çok kullanılan isimler arasında ilk sırada yer almıştı. (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |