Sırbistan Anaokulunda Müslüman Öğrencilere “Özel Menü”

Sırbistan'ın kuzeyindeki Novi Sad şehrinde yaklaşık 16 bin öğrenciye eğitim veren Radosno Djetinstvo (Mutlu Çocukluk) Anaokulunda, Müslüman çocuklar için özel menü hazırlanmaya başlandı.

admin 23 Ocak 2020

Sırbistan’ın kuzeyindeki Novi Sad şehrinde Müslüman aileler, 2020’den itibaren başlayan bu uygulama sayesinde çocuklarını gönül rahatlığıyla Radosno Djetinstvo (Mutlu Çocukluk) Anaokuluna gönderebilecek. Çocuklara günde dört öğün yemek dağıtan anaokulunda, Müslümanların dini hassasiyetleri dikkate alınarak yapılan değişiklikle domuz eti yerine tavuk, balık ya da dana eti özel menüye dahil edildi.

Anaokulunun beslenme sorumlusu Dejan Basic, yaptığı açıklamada, özel menünün Müslüman ailelerin talepleri doğrultusunda hazırlandığını belirterek, Novi Sad genelindeki 70 şube için yemek hazırladıklarını anlattı. Özel menüden diğer öğrencilerin de yararlanabileceğini söyleyen Basic, farklı dinlere mensup çocukların yanı sıra bazı gıda ürünlerine alerjisi olan çocuklar için de özel yemek yaptıklarını ifade etti. Basic, günün menüsünde domuz eti kullanılmış bir yemek varsa Müslüman çocuklar için domuz eti yerine balık, tavuk ya da dana eti kullandıklarını söyleyerek, okullarından bine yakın Müslüman öğrenci bulunduğunu sözlerine ekledi.

İlk adım Belediye Başkanı Vucevic’ten Geldi

Vojvodina Müftüsü Muhamed Ziljkic de bölgede Müslüman ailelerin çocuklarına özel menü hazırlayan tek şehrin Novi Sad olduğunu belirterek, “Bu bizler için çok önemli. Çocuklarımızı gönül rahatlığıyla anaokuluna gönderebiliyoruz.” dedi. Özel menü fikrinin Novi Sad Belediye Başkanı Milos Vucevic’ten çıktığını aktaran Ziljkic, “İki çocuğumun olduğunu bilen Vucevic, onları neden anaokuluna göndermediğimi sordu. Anaokullarında hazırlanan yemeklerin inancımıza uygun olmaması nedeniyle çocuklarımızı göndermekten çekindiğimizi söyledim. Bu sorunun bir an önce ortadan kaldırılmasını önerdi ve sorun çözüldü.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 310 bin nüfuslu Novi Sad şehrinde 10 bin civarında Müslüman olduğu tahmin ediliyor.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar