'Danimarka'

Kur’an-ı Kerim Yakan Danimarkalı Parti Liderine Hapis Cezası

Danimarka’da, Kur’an-ı Kerim yakarak ve İslam düşmanlığı içeren ifade ve eylemleriyle gündeme gelen Stram Kurs Partisi lideri Rasmus Paludan 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Fotoğraf: Shutterstock

Naestved Bölge Mahkemesinde görülen ve Rasmus Paludan’ın, aralarında ırkçılık, hakaret ve tehlikeli araç kullanımının da yer aldığı 14 ayrı suçtan yargılandığı davanın karar duruşması yapıldı. Mahkeme, yargılandığı 14 suçtan suçlu bulduğu Paludan’a 3 ay hapis ve 3 yıl avukatlıktan men cezası verdi. 

Öte yandan Paludan’ın ehliyetine 1 yıl el konulmasına hükmeden mahkeme, hakaret ettiği kişiye 30 bin kron (yaklaşık 30 bin Türk lirası) tazminat ödemesini de kararlaştırdı. Paludan’a ayrıca 8 bin 500 kron (yaklaşık 8 bin 500 Türk lirası) adli para cezası verildi.

Sanığın 3 aylık hapis cezasından 2 aylık kısmına ilişkin hükmün açıklamasının ise geri bırakılmasına hükmedildi. Bu çerçevede 1 ay hapis yatacak Paludan, 2 yıl boyunca herhangi bir suç işlemediği takdirde kendisi hakkındaki hüküm ortadan kaldırılacak.

Rasmus Paludan Kimdir?

Hukuk Fakültesi mezunu olan Rasmus Paludan  2017’de kurduğu Stram Kurs (Sıkı Çizgi) adlı partinin lideridir. Parti kurmadan önce avukat olarak çalışan Paludan, Danimarka’da yaşayan Müslümanlara yönelik ırkçı ve İslamofobik söylemlerle Haziran 2019’daki parlamento seçimlerine katılmıştı.

2019 ramazan ayında Kopenhag Belediye Meydanı’nda düzenlenen bir iftar programını protesto eden aşırı sağcı Rasmus Paludan ve taraftarları meydana gelerek Kuran-ı Kerim yakıp Müslüman karşıtı sloganlar atmıştı. Daha önce de benzer eylemlerle gündeme gelen Paludan, 2019 seçimlerinde aldığı yüzde 1,79 oyla yüzde 2 barajını aşamayarak, parlamentoda temsil edilme hakkı elde edememişti. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler