Almanya Offenbach DİTİB Yavuz Selim Camii’ne Boyalı Saldırı

Hessen eyaletinin Offenbach kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Yavuz Selim Camii boyalı saldırıya uğradı. Saldırı, cemaat sabah namazını kılarken gerçekleştirildi.

admin 11 Aralık 2020

Saldırıyla ilgili açıklama yapan Offenbach DİTİB Yavuz Selim Camii Başkanı Selim Tunç, camilerinin bugün sabah 06:50 ile 07:25 saatleri arasında PKK terör örgütü sempatizanı kişiler tarafından boyalı saldırıya uğradığını bildirdi. Saldırının gerçekleştiği sırada camide sabah namazı kılınıyordu.

Bugün sabah namazı esnasında caminin 6 noktasının kırmızı, yeşil ve sarı renklerle boyandığını ve çirkin ifadelerle kirletildiğini belirten Tunç, saldırının sabah namazı sonrası cemaat tarafından fark edildiğini aktardı. Boyalı saldırının hemen yerel emniyet ile paylaşıldığı ve olay yerine gelen polisin saldırıya ilişkin tutanak tuttuğu ifade edildi.

İki yıl önce de camilerine yönelik bir saldırının yapıldığını ve faillerinin hâlen bulunamadığını belirten Tunç, “Son dönemlerde camilere yönelik artan saldırılardan bizler, cemaatimiz ve üyelerimiz endişe duyuyoruz. Olayın fail ya da faillerinin bulunarak adalete teslim edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Olayla ilgili polis inceleme başlatırken, boyalı alanlar cami yönetimi tarafından cuma namazı öncesi temizlendi.

PEG İmzalı İslamofobik Mektuplar

Duisburg Merkez Camii de bugün hakaret içerikli bir mektup aldı. “Prinz Eugen Gruppe” nin kısaltması olduğu bilinen “PEG” imzalı mektup polise ihbar edildi. Daha önce de Duisburg’taki Muradiye Camii, Mannheim’daki Yavuz Sultan Selim Camii ve Köln Merkez Cami de PEG imzalı islamofobik mektuplar almıştı.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |