Hollanda Hollanda: “İslami Kuruluşların Yurt Dışından Maddi Yardım Alması Engellenemez”

Hollanda hükümeti, ülkedeki İslami kuruluşların yurt dışından maddi yardım almasının engellenemeyeceğini bildirdi.

admin 17 Ocak 2021

Hollanda Temsilciler Meclisi ve hükümet, bir süredir ülkede bulunan İslami kuruluşların yurt dışından mali destek alması konusunu tartışıyor. BBC Türkçe’nin haberine göre hükümet, Türkiye, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinden, Hollanda’daki cami ve derneklere yapılan maddi yardımların yasaklanmasının mümkün olmadığını açıkladı.

Habere göre Hollanda Meclisinde bu amaç doğrultusunda “Özgür Olmayan Ülkelerden Gelen İstenmeyen Etkileri Soruşturma Komisyonu” raporu hazırlandı. Rapora göre Türkiye ve Körfez ülkeleri, Hollanda’daki İslami kurumları farklı şekillerde etki altına alırken, 30’dan fazla caminin yurt dışından destek aldığı belirtildi.

Konuyla ilgili Hollanda hükümeti, camilere yurtdışından para akışının yasaklanmasının, yasal olarak mümkün olmadığını açıkladı. Hükümet, ülkedeki cami ve derneklerde düzenlenen izinsiz Kuran kurslarının denetlenmesi ve camilere istenmeyen yabancı para akışının önlenmesi için AB makamları ile iş birliği yapılması için daha çok çaba harcanacağını bildirdi.

“Özgür Olmayan Ülkelerden Gelen İstenmeyen Etkileri Soruşturma Komisyonu”

Soruşturma komisyonu üyesi, iktidar ortağı Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) Milletvekili Bente Becker, Türkiye, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinden Hollanda’daki İslami kurum ve kuruluşlara olan para akışının yasaklanmasını istemişti. Becker, Kuran kurslarında, kadın ve kız çocuklarının haklarının ihlali gibi sorunlu davranışlar varsa, bunların da hükümet tarafından araştırılıp, yasaklanmasını talep ederken meclisteki siyasi partilerin çoğunluğu bu önerilere destek vermişti. (P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |