'Fransa'

Senato’dan “Ayrılıkçı” Yasa Tasarısına Başörtüsü Yasağını Ekleme Kararı

Fransız  Senatosu'nda "ayrılıkçı" olarak bilinen yasa tasarısına eklenmesi için okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin ve 18 yaşından küçük kızların kamuya açık alanlarda başörtüsü takmalarını ve havuzlarda tesettür mayo giymelerini yasaklayan maddeler onaylandı.

Fotoğraf: Shutterstock.com

Ulusal Meclis’te 16 Şubat’ta kabul edilen “ayrılıkçılık” yasa tasarısı, Senato’da görüşülüyor.

Merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinin (LR) teklifiyle okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan madde oylandı. Söz konusu madde 141 “hayır” oyuna karşı 177 “evet” oyuyla kabul edildi.

LR tarafından hazırlanan 18 yaşından küçük kızların kamuya açık alanlarda başörtüsü takmasını ve merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi’nin desteğiyle teklif edilen, havuzlarda tesettür mayonun giyilmesini yasaklayan maddeler de onaylanırken tasarının diğer maddeleri Senato’da görüşülmeye devam ediyor.

Ulusal Meclis’te De Onaylanması Gerekiyor

“Ayrılıkçı” yasa tasarısına eklenmesi kabul edilen maddelerin yürürlüğe girebilmesi için Ulusal Meclis’te de onaylanmaları gerekiyor.

Senato’da daha önce 2 kez okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan yasa tasarısı onaylamış, ancak Ulusal Meclis bunu kabul etmediği için yürürlüğe girememişti.

“Ayrılıkçı” yasa tasarısı, Müslümanları ötekileştirdiği gerekçesiyle eleştirilere neden oluyor. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler