Mülteciler Danimarka Suriyeli Mültecileri Geri Gönderiyor

Danimarka’da, Suriyeli mültecilerin geri gönderilmeleri kararına tepki için gösteri düzenlendi.

23 Nisan 2021

Başkent Kopenhag’da Christiansborg Sarayı Meydanı’nda toplanan göstericiler, hükümetin Suriyeli mültecileri geri gönderme kararını protesto etti. Gösteride konuşmacılar arasında oturma izinleri iptal edilen Suriyeli mülteciler de yer aldı.

Başkent Kopenhag’da parlamento binasının da içinde bulunduğu Christiansborg Sarayı Meydanı’nda toplanan göstericiler, Danimarka hükümetinin, Şam’dan gelen Suriyeli mültecileri geri gönderme kararını protesto etti. Suriye’deki iç savaştan kaçarak Şam’dan Danimarka’ya gelen Suriyeli mültecilerin oturma izinlerini iptal etmeye başlayan Danimarka, Suriyeli mültecileri ülkelerine geri gönderme kararı alan ilk ve tek Avrupa ülkesi oldu. 1 saat süren gösteri, Mellemfolkelig Samvirke (İng. Action Aid), Danimarka Mülteci Konseyi Gençlik Kolları, mültecilere sığınma hizmeti veren yardımlaşma hareketi Venligboerne ve Suriyeli aktivist Haifaa Awad tarafından düzenlendi.
Danimarka

Dünya Genelinde Mülteci Sayısı 2019’da Rekor Seviyeye Ulaştı

18 Haziran 2020

Avrupa’da Bir İlk Olarak Suriye’ye Geri Gönderme Kararı

Danimarka’da Mülteci Temyiz Kurulu, Aralık 2019’da Suriye’nin başkenti Şam ve kırsalındaki bölgelerin güvenli olduğu yönünde görüş bildirmişti. Bunun üzerine, 2020 yazında, Şam ve kırsalından Danimarka‘ya gelen yaklaşık 500 Suriyeli mültecinin oturma izinlerini yenilemeyen ve iptal etmeye başlayan Danimarka, Suriyeli mültecileri ülkelerine geri gönderme kararı alan ilk ve tek Avrupa ülkesi oldu.

Yalnızca geçici oturma izni verilmiş mülteciler, sınır dışı edilmek üzere bir gözaltı merkezine yerleştirildi. Danimarka’nın göçmenlik yasasına göre, “menşe ülkede keyfi şiddet ve sivillere yönelik saldırılarla karakterize edilen özellikle ciddi bir durum” durumunda, geçici oturma izinleri bitiş tarihi olmaksızın verilmektedir. Ancak, koşulların iyileştiği kabul edildiğinde bu oturum izinleri iptal edilebiliyor.  189 mültecinin oturma izinleri bu kapsamda iptal edilmiş durumda. Ülkede, yarısından fazlası 2015 yılında gelen 35 bin 500 Suriyeli Danimarka’da yaşıyor.

Kararın İptali İçin Dilekçe

İnsan hakları grubu Suriye Kampanyası (İng. The Syrian Campaign) tarafından yapılan bir dilekçe, Danimarka hükümetini tüm oturum haklarını iade etmeye çağırdı. Grup, mültecilerin Suriye’de işkence ve insan hakları ihlallerine maruz kalabileceğini veya sınır dışı edilmelerini beklemek üzere Danimarka’daki “hapishane benzeri” sınır dışı kamplarına götürülebileceklerini söyledi. Ayrıca diğer AB ülkelerini de mültecileri almaya çağırdı. An itibarıyla dilekçeyi yaklaşık 9 bin kişi imzalamış durumda.  (AA, P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |