Irkçılık ve Ayrımcılık Hollanda’da Rekor Sayıda “Irkçılık ve Ayrımcılık” Başvurusu

Hollanda İnsan Hakları Enstitüsü 2020'de rekor sayıda "ırkçılık ve ayrımcılık" başvurusu yapıldığını açıkladı.

Burak Gücin 23 Nisan 2021

Hollanda İnsan Hakları Enstitüsü, kurulduğundan bu yana en yüksek sayıda “ırkçılık ve ayrımcılık” başvurusunu 2020’de aldığını bildirdi. Enstitüsü, yayımladığı 2020 ayrımcılık raporuna ilişkin yaptığı açıklamada, 2020’de kamu görevlileri tarafından 638 olayda ayrımcılık yapıldığı şüphesiyle enstitüye başvurulduğu belirtildi.

2019’a Kıyasla Başvurularda Katlanarak Artış

Açıklamada, bu sayının 2019’da 535 olduğu, geçen yılki başvuruların 144’ünün ırkçılık nedeniyle yapıldığı ifade edildi. 2020’de enstitüye ayrımcılıkla ilgili 3 bin 581 soru gönderildiği aktarılan açıklamada, bunların 535’inin ırkçılıkla ilgili, 468’inin ise yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecindeki tedbirlerin uygulanmasındaki ayrımcılıklara ilişkin olduğu bildirildi.

Perspektif Konuşmaları

“Irkçılığın Yansıma Alanı Olarak Müslüman Kadın”

21 Mart 2021

Artış Kurumsal Irkçılığa Mı İşaret?

Açıklamada, ırkçılık suçlamasıyla şikayet edilen kurumlarının yüzde 80’inin muhataplarından özür dilediği ya da tazminat ödediği belirtildi. Enstitü Başkanı Adriana van Dooijeweert, basına yaptığı açıklamada, rapordaki vakalar arasında ülkedeki “çocuk bakım yardımı skandalı” sebebiyle ayrımcılığa uğrayanların da yer aldığını söyledi.

Van Dooijeweert, elde ettikleri bulguların kendilerini ülkede “kurumsal ırkçılığın” kapsamını araştırmaya yönelttiğini ifade ederek “Toplumda bir sorun ortaya çıktığında bunu rakamlarda görebiliyoruz.” dedi. Hollanda‘da ayrımcılık ve insan hakları ihlaline uğrayanlar, 2012’de bağımsız idari kurum olarak kurulan Hollanda İnsan Hakları Enstitüsüne başvurabiliyor. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |