Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Yeniden Aday Olmak İstiyor

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, bir sonraki seçimde ikinci kez cumhurbaşkanlığına aday olmak istediğini söyledi.

28 Mayıs 2021

Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, “İkinci bir dönem için cumhurbaşkanlığına aday olmak istiyorum.” dedi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ardından geleceğe giden yolda ülkeye eşlik etmek istediğini anlatan Steinmeier, salgının toplumda bölünmeye yol açmaması gerektiğini belirtti. Ülkenin önünde önemli bir genel seçim olduğuna dikkati çeken Steinmeier, geleceğin daha net görülebilmesi için söz verdiği gibi adaylık kararını erkenden açıklamak istediğini vurguladı:

“Salgın derin yaralara neden oldu. Acı ve kederi, ekonomik ve duygusal zorlukları ve pek çok hayal kırıklığı ve acıyı beraberinde getirdi. Doğru yoldaki mücadelemizde sinirlerimiz gerildi. Bu yaraların iyileşmesine yardım etmek istiyorum. Pandeminin bizi bölünmüş, şüpheci veya korkak bir toplum olarak bırakmamasını istiyorum. Evet, son on beş ayda ne kadar savunmasız olduğumuzu öğrendik. Ama başka bir şey de deneyimledik: İşler zorlaştığında, başkalarına bağımlıyız ve başkaları da bize bağımlı. Geleceğimizi bu temel deneyim üzerine inşa etmeliyiz.”

Ramazan 2021

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'den Ramazan Bayramı Mesajı

12 Mayıs 2021

Almanya’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi

Almanya‘da cumhurbaşkanı doğrudan halkın oyuyla seçilmiyor. Cumhurbaşkanını Federal Seçiciler Kurulu (Bundesversammlung) belirliyor. Federal Seçiciler Kurulu tarafından yapılacak seçimin Alman Federal Meclisinin şu anki 717 üyesi ile 16 eyaletten aynı sayıda delege katılarak 13 Şubat 2022’de gerçekleştirilmesi bekleniyor. Aday olma kararını açıklayan Cumhurbaşkanı Steinmeier, 22 Mart 2017’de yemin ederek görevine başlamıştı. (AA, P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |