'ALMANYA'

Almanya’da CDU Liderinden Aşırı Sağcı AfD’ye Yakınlaşanlara Tepki

Almanya'da Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) lideri Laschet aşırı sağcı AfD'ye yakınlaşanların partide yeri olmadığını açıkladı.

3 Haziran 2021 ehisim
Fotoğraf: @Shutterstock.com

Almanya‘da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimde Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin başbakan adayı olan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Armin Laschet, aşırı sağcı ve popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisine yakınlaşanların, Hristiyan Birlik Partisinden (CDU) ayrılabileceğini belirtti.

Bunu Yapanlar CDU’dan Ayrılabilir

Laschet, Funke Medya Grubu’na bağlı gazetelere yaptığı açıklamada, AfD seçmenlerinin çoğunluğunun, eski CDU seçmenleri olduğuna ilişkin değerlendirmeleri “yanlış varsayım” olarak nitelendirdi. Ülkede en yoğun nüfusa sahip Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı da olan Laschet, CDU ile AfD arasında kesin sınır çizerek, “Benim için AfD’ye herhangi bir yakınlaşmanın CDU ile yapılamayacağı açıktır. Bunu yapanlar CDU’dan ayrılabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

AfD ve Sol Parti ile Koalisyonu Kabul Etmiyor

Laschet, Kuzey Ren Vestfalya eyaletinden örnek vererek, AfD seçmenlerinin oranının, CDU’nun en fazla oy aldığı bölgelerde en düşük, daha önce Sosyal Demokrat Partinin (SPD) en fazla oy aldığı Ruhr Bölgesi’nde en yüksek olduğunu kaydetti. CDU 2018’de, AfD ve Sol Parti ile koalisyon veya benzeri iş birliklerinin kabul edilmeyeceği kararını almıştı. Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU) Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dijital ortamda düzenlediği 33. Genel Kurulu’nda genel başkanlık için Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet, 991 geçerli oyun 521’ini alarak CDU’nun yeni genel başkanı seçilmişti. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler