ALMANYA Almanya’da CDU Liderinden Aşırı Sağcı AfD’ye Yakınlaşanlara Tepki

Almanya'da Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) lideri Laschet aşırı sağcı AfD'ye yakınlaşanların partide yeri olmadığını açıkladı.

ehisim 3 Haziran 2021

Almanya‘da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimde Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin başbakan adayı olan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Armin Laschet, aşırı sağcı ve popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisine yakınlaşanların, Hristiyan Birlik Partisinden (CDU) ayrılabileceğini belirtti.

Bunu Yapanlar CDU’dan Ayrılabilir

Laschet, Funke Medya Grubu’na bağlı gazetelere yaptığı açıklamada, AfD seçmenlerinin çoğunluğunun, eski CDU seçmenleri olduğuna ilişkin değerlendirmeleri “yanlış varsayım” olarak nitelendirdi. Ülkede en yoğun nüfusa sahip Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı da olan Laschet, CDU ile AfD arasında kesin sınır çizerek, “Benim için AfD’ye herhangi bir yakınlaşmanın CDU ile yapılamayacağı açıktır. Bunu yapanlar CDU’dan ayrılabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

AfD ve Sol Parti ile Koalisyonu Kabul Etmiyor

Laschet, Kuzey Ren Vestfalya eyaletinden örnek vererek, AfD seçmenlerinin oranının, CDU’nun en fazla oy aldığı bölgelerde en düşük, daha önce Sosyal Demokrat Partinin (SPD) en fazla oy aldığı Ruhr Bölgesi’nde en yüksek olduğunu kaydetti. CDU 2018’de, AfD ve Sol Parti ile koalisyon veya benzeri iş birliklerinin kabul edilmeyeceği kararını almıştı. Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU) Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dijital ortamda düzenlediği 33. Genel Kurulu’nda genel başkanlık için Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet, 991 geçerli oyun 521’ini alarak CDU’nun yeni genel başkanı seçilmişti. (AA/P)

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |