Bosna Hersek Srebrenitsa Soykırımı, 26. Yılında Kovid-19 Salgınının Gölgesinde Anılacak

Bosna Hersek'te Srebrenitsa soykırımının 26. yılı anma töreni Kovid-19 tedbirlerine uygun yapılacak.

18 Haziran 2021

Bosna Hersek’te 1992-1995’te yaşanan savaşta Srebrenitsa’da yaşanan soykırımın 26. yılı vesilesiyle 11 Temmuz’da düzenlenecek anma ve cenaze programının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu sene de belirli tedbirlerle yapılacağı belirtildi. Avrupa’da 2. Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımının bu seneki anma törenlerinde katılımın sınırlı tutulacağı aktarıldı.

Dosya: "Srebrenitsa"

“Kimse Yitip Giden Yaşamları Geri Getiremeyecek”

1 Temmuz 2015

Organizasyon kurulundan yapılan yazılı açıklamada, 2020’de dünya liderlerinin video konferans yoluyla anma törenine katıldığı anımsatılarak, “Bu seneki anma programı da geçen sene baz alınarak gerçekleşecek. Programa gelemeyen liderler, bu sene de video konferans yoluyla katılabilecek.” ifadesine yer verildi.

Anma törenine katılmak üzere gönderilen davetiyelere cevapların 1 Temmuz’a kadar alınacağı bilgisi paylaşılan açıklamada, “Anma töreni ve cenazelere katılacak kişilerin sağlığı bizim için son derece önemli. Anma törenlerine ilişkin tüm etkinlikler, Kovid-19 salgın tedbirleri çerçevesinde gerçekleşecek.” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, bu seneki anma törenine de Bosna Hersek genelinden ulaşım organizasyonunun yapılmayacağı kaydedildi.

Srebrenitsa’da Ne Oldu?

Dosya: "Srebrenitsa"

Bosna'da Geçmek Bilmeyen Geçmiş: Srebrenitsa

1 Temmuz 2015

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her sene 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor. 2020’de soykırımın 25. yılında düzenlenen anma töreni, salgın nedeniyle sınırlı katılımla gerçekleşmişti. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |