Kanada “Müslümanların Hayır Kurumları, Ön Yargılı Denetimlerle Hedef Alınıyor”

Kanada hükûmetine Müslümanlara ait hayır kurumlarına yönelik ön yargılı denetimleri durdurması çağrısı yapıldı.

Burak Gücin 25 Haziran 2021

Merkezi Kanada’nın başkenti Ottawa’da bulunan Uluslararası Sivil Özgürlükler İzleme Grubu (ICLMG), Kanada hükûmetine çağrıda bulunarak, Gelir İdaresi tarafından Müslümanlara ait hayır kurumlarına yönelik ön yargılı denetimlerin durdurulmasını istedi.

Grup tarafından Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya hitaben hazırlanan ve şu ana kadar 130 sivil toplum kuruluşunun da imza koyduğu açık mektupta, Müslümanlara ait hayır kurumlarını, sırf dini aidiyetlerinden dolayı terörün finansmanı şüphesiyle hedef almanın “İslamofobik” ve ön yargılı olduğuna dikkat çekildi.

Hayır kurumları

Kanada Federal Parlamentosu, İslamofobi Ulusal Eylem Zirvesi'nin Toplanmasıni Kabul Etti

14 Haziran 2021

Statü İptallerindeki Şüphe

Trudeau’nun, London kentindeki terör saldırısında hayatını kaybeden 4 kişilik aile için yapılan anma törenindeki konuşmasının hatırlatıldığı mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Korkunç bir terör saldırısında öldürülen Afzaal ailesi için yapılan anma töreninde, ‘İslamofobi gerçektir, ırkçılık gerçektir’ diyerek harekete geçeceğinize söz verdiniz. Kanada‘nın ‘ulusal güvenlik’ arayışından sistematik ırkçılığı, yabancı düşmanlığını ve İslamofobiyi çıkarmak zorunludur. Müslüman toplumun profilini çıkarmak ve hedef almak başlı başına derinden zarar verici ve temel hakların ihlalidir.’’

Kanada Gelir İdaresinin (CRA) bünyesinde İnceleme ve Analiz Bölümü (RAD) isimli gizli bir bölüm bulunduğu anımsatılan mektupta, bu bölümün Kanada‘daki Müslüman hayır kurumlarını hedef aldığı ileri sürüldü. Mektupta, RAD tarafından 2008 ve 2015 yılları arasında denetlenen ve hayır kurumu statüsü iptal edilen kurumlarının yüzde 75’inin Müslümanlara ait olduğu belirtildi. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |