'Düzensiz Göçmenler'

İspanya Yolundaki 20 Göçmen Denizde Hayatını Kaybetti

Fas kıyılarından İspanya'nın güney batısındaki Kanarya Adaları'na gelmeye çalışan düzensiz göçmenlerden 20'sinin yolculuk sırasında denizde hayatını kaybettiği bildirildi.

Fotoğraf: Shutterstock.

İspanya haber ajansı EFE’nin Kanarya Adaları özerk yönetimi kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, Fas‘ın Tan-Tan kenti kıyılarından 27 Ağustos’ta çıktığı belirtilen düzensiz göçmenleri taşıyan botun, sabah 03.00 sıralarında Fuerteventura Adası’ndaki Rosario Limanı’na ulaştığı belirtildi.

Yetkililer, bottan 15 erkek ve 16 kadın göçmenin çıktığı bilgisini paylaştı. Göçmenlerin ifadelerine göre bottaki 20 göçmen, yolculuk sırasında hayatını kaybetti ve cesetleri denize atıldı. İspanya’ya ulaşan Afrika kökenli düzensiz göçmenlerin barınma merkezine götürüldükleri kaydedildi.

Kanarya Adaları Rotasındaki Yoğunluk

Son dönemlerde Kuzey Afrika kıyılarından Kanarya Adaları’na doğru düzensiz göçte ciddi artış görülüyor. Geçen yıla oranla yüzde 150’ye varan artışla bu yıl içinde 230 kadar tekne veya botta 8 bin 300’ün üzerinde düzensiz göçmen İspanya toprağı olan Kanarya Adaları’na geldi.

Resmî verilere göre Kanarya Adaları‘na geliş yolunda bu yıl 230’dan fazla düzensiz göçmen boğularak veya sıvı kaybından hayatını kaybetti. Sivil toplum örgütleri temsilcileri ise Kuzey Afrika kıyılarından yola çıkan ancak akıbeti bilinmeyen çok sayıda tekne olduğundan ölü sayısının çok daha fazla olabileceğini söylüyor. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler