Düzensiz Göçmenler İspanya Yolundaki 20 Göçmen Denizde Hayatını Kaybetti

Fas kıyılarından İspanya'nın güney batısındaki Kanarya Adaları'na gelmeye çalışan düzensiz göçmenlerden 20'sinin yolculuk sırasında denizde hayatını kaybettiği bildirildi.

Burak Gücin 31 Ağustos 2021

İspanya haber ajansı EFE’nin Kanarya Adaları özerk yönetimi kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, Fas‘ın Tan-Tan kenti kıyılarından 27 Ağustos’ta çıktığı belirtilen düzensiz göçmenleri taşıyan botun, sabah 03.00 sıralarında Fuerteventura Adası’ndaki Rosario Limanı’na ulaştığı belirtildi.

Yetkililer, bottan 15 erkek ve 16 kadın göçmenin çıktığı bilgisini paylaştı. Göçmenlerin ifadelerine göre bottaki 20 göçmen, yolculuk sırasında hayatını kaybetti ve cesetleri denize atıldı. İspanya’ya ulaşan Afrika kökenli düzensiz göçmenlerin barınma merkezine götürüldükleri kaydedildi.

Kanarya Adaları Rotasındaki Yoğunluk

Son dönemlerde Kuzey Afrika kıyılarından Kanarya Adaları’na doğru düzensiz göçte ciddi artış görülüyor. Geçen yıla oranla yüzde 150’ye varan artışla bu yıl içinde 230 kadar tekne veya botta 8 bin 300’ün üzerinde düzensiz göçmen İspanya toprağı olan Kanarya Adaları’na geldi.

Resmî verilere göre Kanarya Adaları‘na geliş yolunda bu yıl 230’dan fazla düzensiz göçmen boğularak veya sıvı kaybından hayatını kaybetti. Sivil toplum örgütleri temsilcileri ise Kuzey Afrika kıyılarından yola çıkan ancak akıbeti bilinmeyen çok sayıda tekne olduğundan ölü sayısının çok daha fazla olabileceğini söylüyor. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |