'Düzensiz Göçmenler'

Afrika’dan Avrupa’ya Giden Göçmenleri Taşıyan Bot Battı

Kuzey Afrika'dan İspanya'ya gitmeye çalışan düzensiz göçmenleri taşıyan bot battı. Kesin olmamakla birlikte, 40 kadar göçmenin hayatını kaybettiği aktarıldı.

Fotoğraf: Shutterstock.

Kuzey Afrika kıyılarından İspanya’nın güneybatısındaki Kanarya Adaları’na gitmeye çalışan 40 düzensiz göçmenin bulunduğu bot, Atlantik Okyanusu’nda battı. Olayda 39 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Afrika’dan Avrupa’ya geçiş rotalarından biri olan bölgede, son yıllarda çok sayıda göçmen ölümü gerçekleşti.

İspanya haber ajansı EFE’nin Kanarya Adaları Acil Yardım Kurumu yetkililerine dayanarak yayımladığı habere göre, Kanarya Adaları’nın 250 kilometre kadar açığında düzensiz göçmenleri taşıyan botun yarı batmış ve devrilmiş halde bulunduğu kaydedildi.

Botta bulunan 30 yaşlarındaki kadın göçmenin hayatta kalmayı başardığını ve yanındaki iki kişinin ölü olduğunu belirten yetkililer, dramatik olaydan kurtulan kadının botta 40 kişi olduklarını söylediğini ifade etti. Sıvı kaybı başta olmak üzere bazı sağlık sorunları bulunan kadının helikopterle alınarak hastaneye kaldırıldığı belirtildi. İspanya’daki göçmen hakları kuruluşu Walking Across Borders’ın aktardığına göre ise Fas hakimiyetindeki Batı Sahra’nın kıyı kasabası Dakhla’dan hareket eden botta hayatını kaybeden kişi sayısı 42.

Diğer yandan son dönemlerde Kuzey Afrika kıyılarından Kanarya Adaları’na doğru düzensiz göçte ciddi artış görülüyor. İspanyol yetkililer, bu yıl 15 Ağustos’a kadar 218 tekne veya botla 8 bin 222 düzensiz göçmenin Kanarya Adaları’na geldiğini ve bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 144’lük artış olduğunu açıkladı.

Afrika’dan Avrupa’ya Göç Rotası

Resmî verilere göre, Kanarya Adaları’na geliş yolunda bu yıl 230’dan fazla düzensiz göçmen boğularak veya sıvı kaybından hayatını kaybetti. Sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ise Kuzey Afrika kıyılarından yola çıkan ancak akıbeti bilinmeyen çok sayıda tekne bulunduğundan ölü sayısının çok daha fazla olabileceğini söylüyor. Batı Sahra başta olmak üzere Afrika’nın batı kıyılarını İspanya’nın Kanarya Adaları’ndan ayıran bu bölgede göçmen ölümleri, son yıllarda artmaya devam ediyor. Afrika’dan gelen çok sayıda göçmen grubu, Kanarya Adaları üzerinden İspanya ve Avrupa’ya ulaşmaya çalışıyor. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler