Kovid-19 Salgını Almanya’da Kovid-19 Salgınında Dördüncü Dalga Uyarısı

Almanya'da Robert Koch Enstitüsü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında dördüncü dalganın başladığını tespit ettiklerini açıkladı.

20 Ağustos 2021

Almanya’da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten ve hükûmeti bilgilendiren Robert Koch Enstitüsünün (RKI) raporunda, özellikle genç yetişkinlerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) enfeksiyonlarının artmasıyla salgında dördüncü dalganın başlangıcının açıkça görüldüğü belirtildi.

RKI tarafından yayımlanan raporda, nisan sonundan haziran sonuna kadar gözlemlenen haftalık vaka sayılarındaki düşme eğiliminin temmuz başından beri devam etmediğine, yeni vaka sayılarının temmuz başından beri arttığına işaret edildi.

Kovid-19

Almanya: "Kovid-19 Salgınının Dördüncü Dalgası Başladı"

30 Temmuz 2021

Raporda, yeni vaka sayılarının geçen yıla göre çok daha erken ve hızlı arttığı vurgulandı. PCR testleri arasında pozitif çıkanların oranın da arttığı bilgisi paylaşılan raporda, pozitif çıkan testlerin oranının 2-8 Ağustos’ta yüzde 4’e, 9-15 Ağustos’ta yüzde 6’ya yükseldiği ifade edildi.

Raporda, enfeksiyonlardan en fazla genç yaş gruplarının etkilendiği ve pozitif test oranlarının da bu yaş gruplarında yüksek olduğu aktarılarak, “Özellikle genç yetişkinler arasında enfeksiyonların artması dördüncü dalganın başlangıcını açıkça göstermektedir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Almanya’da ve diğer Avrupa ülkelerinde enfeksiyonların çoğunun endişe verici varyantlardan kaynaklandığı belirtilen raporda, ülkede incelenen yeni Kovid-19 vakalarının yüzde 99’unde Delta varyantının tespit edildiği kaydedildi. Raporda, şu anda Almanya‘da mevcut tüm aşıların hastalığa karşı etkili koruma sağladığı belirtildi.

KORONA

AB, Türkiye'nin Kovid-19 Aşı Sertifikasını Tanıma Kararı Aldı

19 Ağustos 2021

Son 24 Saatte 9 Binden Fazla Kişide Virüs Tespit Edildi

RKI, son 24 saatte 9 bin 280 kişide Kovid-19 tespit edildiği, böylelikle toplam vaka sayısının 3 milyon 853 bin 55’e yükseldiğini açıkladı. Son 24 saatte 13 kişinin yaşamını yitirdiği ülkede, toplam can kaybı 91 bin 956’ya çıktı. Dün 44,2 olarak kaydedilen haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısı, bugün 48,8’e ulaştı. Aşılama kampanyasında halkın yüzde 63,7’sine Kovid-19’un ilk dozu, yüzde 58,2’sine ikinci dozu uygulandı. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |