Filistin İsrail’den 9 Aylık Hamile Enhar ed-Diyk’e Şartlı Tahliye

İsrail mahkemesi, gelen tepkilerin ardından hapishanede tutulan 9 aylık hamile Filistinli tutuklu Enhar ed-Diyk'e şartlı tahliye verdi.

Burak Gücin 3 Eylül 2021

İsrail mahkemesi, hamile Filistinli tutuklu Enhar ed-Diyk’in (Anhar al-Deek) şartlı tahliyesine karar verdi. Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ofer Askeri Mahkemesinde bugün görülen duruşmada, Diyk’in serbest bırakılması yönündeki talep görüşüldü.

Mahkeme, Damon Hapishanesi’ndeki kadın tutuklunun 40 bin şekel (yaklaşık 12 bin 500 dolar) kefaletle serbest kalmasına ve Kefr Nimet beldesinde ailesinin yanında ev hapsinde tutulmasına karar verdi. İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Kefr Nimet beldesi sakinlerinden Enhar ed-Diyk, bölgedeki bir yerleşim biriminde İsrailli yerleşimcilere bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu suçlamasıyla yaklaşık 5 ay önce gözaltına alınmıştı. ed-Diyk’e, sadece eşi tarafından ziyaret hakkı tanınmıştı.

Filistinli kadın tutuklu, 25 Ağustos’ta ailesine yazdığı mektup aracılığıyla çocuğunu İsrail cezaevleri dışında doğurmak için uluslararası kurumların devreye girmesi çağrısında bulunmuştu. Filistin makamlarına göre, İsrail cezaevlerinde 41’i kadın olmak üzere, yaklaşık 4 bin 850 Filistinli tutuklu bulunuyor.

Enhar’ın Serbest Bırakılması İçin Kampanya

Görsel: @safaaart ve @jewishvoiceforpeace Instagram hesapları.

Barış İçin Yahudi Sesi (İng. Jewish Voice For Peace) adlı sosyal medya platformu Enhar’ın serbest bırakılması için bir kampanya başlatmıştı. Kendisini Filistin’de özgürlük ve adaletin sağlanması için çalışan Yahudiler ve dostları olarak tanımlayan platform, #SaveAnhar ve #FreeThemAll etiketleriyle paylaştıkları sosyal medya çağrılarıyla Enhar ve benzer durumdaki çok sayıda Filistinli kadın için farkındalık oluşturmaya çalışmıştı. Paylaşımlarda aktarılanlara göre Enhar, İsrail’in Filistin’deki yasadışı yerleşim yerlerindeki yerleşimcilerin saldırısına uğramış ve akabinde İsrail Ordusu tarafından tutuklanmıştı. Enhar’ın hakkında kesinleşmiş bir suçlama olmadan aylarca hapishanede tutulduğunu aktaran gruba göre, İsrail’in bu tutumu anne karnındaki Filistinlilere bile suçlu muamelesi yapmak ve çocuk sahibi olmak gibi en temel insani haklara saldırı hüviyetinde.

İsrail’in Hayfa kenti yakınındaki Ramon Hapishanesi önünde toplanan bir grup, aralarında hamileliğinin son ayında olan Anhar el-Dik’in de bulunduğu tutuklu Filistinli kadınların serbest bırakılması talebiyle gösteri düzenlemişti. Arap Birliği de, uluslararası insan hakları kuruluşlarına İsrail hapishanesinde tutuklu Enhar ed-Diyk’in serbest bırakılmasını hızlandırmak için çaba sarf etme çağrısında bulunmuştu. Birlik’ten yapılan yazılı açıklamada, başta 25 yaşındaki ed-Diyk olmak üzere Filistinli tutukluların durumunun büyük bir endişeyle takip edildiği belirtilmişti. (AA/P)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |