MÜLTECİ Mülteci Çocukların Görünmeyen Yüzü “Küçük Amal” Paris’te

Suriyeli mülteci çocukların yaşadığı zorlukların dünya gündemine taşınması amacıyla tasarlanan kukla "Küçük Amal", Fransa'nın başkenti Paris'e ulaştı.

admin 14 Ekim 2021

İngiltere merkezli Good Chance Tiyatrosu öncülüğünde hazırlanan “Yürüyüş-The Walk” projesi kapsamında hayata geçirilen kukla Amal, seyahatini Yunanistan ve İtalya’nın ardından Fransa‘da sürdürürken, başkent Paris’in en büyük parklarından Parc de la Villette’de çok sayıda çocukla bir araya geldi.

Zorlukları Anlatan Küçük Etkinlikler

Çocuklarla selamlaşan Küçük Amal, Suriyeli mülteci çocukların yaşadığı zorlukları anlatan küçük etkinlikler yaptı. Amal, ardından parkta yaklaşık yarım saat yürüdü. Burada bulunan çocuklar Amal’a yoğun ilgi gösterdi. Küçük Amal, Fransa’dan sonra İsviçre, Almanya, Belçika’yı kat edecek ve yolculuğunu İngiltere’de sonlandıracak.

Kukla Amal’ın Yolculuğu

Suriyeli sığınmacı çocukların yaşadığı zorluklara dikkati çekmek amacıyla tasarlanan 3,5 metre uzunluğundaki kukla Amal’ın İngiltere’ye uzanan yolculuğu, 27 Temmuz’da Gaziantep‘ten başladı. Sığınmacı konularını işleyen İngiltere merkezli Good Chance Tiyatrosu öncülüğünde hazırlanan, Türkiye ve dünyadan birçok ressam, kurum ve kuruluşun desteklediği proje kapsamında tasarlanan kukla Amal, annesini bulmak üzere yola çıkan bir kız çocuğunun hikayesini konu alıyor. Amal, 8 ülke ve 65 şehri gezdikten sonra 3 Kasım’da İngiltere’nin Manchester kentinde son bulacak yolcuğu ile sığınmacı çocukların, aileleriyle veya aileleri olmadan Avrupa’ya uzanan yolculuklarındaki zorlukları gündeme taşıyor. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |