Belarus-Polonya Sınırı Belarus-Polonya Sınırındaki Göçmenlerin Bekleyişi Sürüyor

Belarus-Polonya sınırında Avrupa’ya göçme arayışındaki kişiler kurdukları kampta beklemeye devam ediyor.

Enise Yılmaz 15 Kasım 2021

Belarus‘un Grodno şehrindeki Bruzgi sınır noktasında çoğunluğu Irak’tan vize alarak Belarus‘a gelen, Avrupa’ya göçme arayışıyla bu ülkeden Polonya’ya geçmeye çalışan kişilerin bulunduğu bölgede yaşam şartları hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle zorlaşıyor.

Öte yandan, sayıları 2 bini aşan çocuk ve kadınların da olduğu gruplara insani yardımlar artıyor. Halkın ve yardım kuruluşlarının topladığı yardımların dağıtımı yapılırken, Belarus ordusunun kurduğu çadırlarda öncelikle çocuklar ve kadınların yiyecek ve ısınma ihtiyaçları karşılanıyor.

Ayrıca kampa Belarus yetkilileri tarafından yakacak odunların yanı sıra çöp tenekeleri ve seyyar tuvaletler de getirildi.

Aileler Çocuklarını Göndermek İstemiyor

Belarus Cumhuriyet Konseyi Eğitim, Bilim, Kültür ve Sosyal Gelişim Komisyonu Başkanı Viktor Liskoviç, kamptaki çocuklar için sanatoryumlarda 400 kişilik yer hazırlandığını belirterek, şu ana kadar herhangi bir istek olmadığını, ailelerin çocuklarını göndermek istemediğini aktardı.

Öte yandan, Polonya’ya geçme amacıyla kampa yeni gruplar katılmaya devam ediyor. Kamptaki kişiler gece boyunca ve gündüz saatlerinde sık sık Polonya’ya geçme girişimlerinde bulundu.

Geri İtme

Polonya polisi, Avrupa’ya insanları götürmek için organizasyon yapan Gürcistan, Polonya ve Suriye vatandaşı bazı kişileri gözaltına aldığını duyurdu.

Belarus Devlet Sınır Komitesinden yapılan açıklamada, Belarus topraklarından Polonya topraklarına geçen, ancak sınır tellerinin yanında bekletilen 60 kadar kişinin Polonya sınır muhafızları tarafından ülke içerisine alındığı bildirildi.

Göçmenlerin bilinmeyen bir yöne götürüldüğü kaydedilen açıklamada, birkaç saat sonra bu grubun Polonya güvenlik güçlerince sınırın başka bir bölgesinden Belarus topraklarına geri itildiği kaydedildi.

Açıklamada, “Bu göçmenler geçen hafta kendiliğinden oluşturulan kampa katıldılar.” ifadeleri kullanıldı. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |