Yemen “Hudeyde’de Cumadan Bu Yana 6 Binden Fazla Kişi İç Göçe Maruz Kaldı”

Birleşmiş Milletler (BM), Yemen'in Hudeyde vilayetinde cuma gününden bu yana 6 bin 200 kişinin iç göçle bulunduğu yerden ayrılmak zorunda kaldığını duyurdu.

Enise Yılmaz 15 Kasım 2021

BM İnsani İşler Koordine Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Yemen hükümetiyle müttefik güçlerin Hudeyde vilayeti çevresindeki mevzilerinden ayrıldığı belirtildi.

Açıklamada, Dureyhimi, Beyt el-Fakih bölgeleri ve el-Tuhayta beldesini elinde tutan kuvvetlerin buralardan çıkarak, Hudeyde’nin güneyinde 90 kilometre uzaktaki Huha bölgesine konuşlandığı ifade edildi.

BM Ofisinin açıklamasında, bölgeden alınan bilgilere göre boşaltılan bölgeleri Husi milislerin ele geçirdiği ancak hükümet güçlerinin Husilere karşı şiddetli bir mücadele sürdürdüğünün aktarıldığı bildirildi.

Zorunlu Göç

Bu gelişmelerin ardından geçen cumadan bu yana bölgeden yaklaşık 4 bin 900 kişiden oluşan 700 ailenin Huha bölgesine, yaklaşık 1300 kişiden oluşan 184 ailenin de Hudeyde’nin güneyindeki el-Muha bölgesine göç etmek zorunda kaldığı duyurulan açıklamada, Huha bölgesinde yeni gelen göçler nedeniyle 300 çadırlık yeni bir kamp bölgesi kurulduğu bilgisi verildi.

Söz konusu bölgeleri boşaltan silahlı güçlerin Yemen hükümetiyle müttefik ancak, Yemen Savunma Bakanlığına bağlı olmayan BAE tarafından desteklenen milislerden oluştuğu belirtiliyor. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |