AB Süreci AB Komisyonu: “Bosna Hersek Siyasi Krizlerden Arınmalı”

Avrupa Birliği Komisyonu, Bosna Hersek'teki siyasi krizlerle ilgili açıklama yaptı ve ülkeyi üyelik perspektifine dönmeye çağırdı.

26 Kasım 2021

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, Bosna Hersek yönetimine yönelik AB üyeliği perspektifine geri dönmesi çağrısında bulundu ve ülkenin siyasi krizlerden arınması gerektiğini söyledi.

“Bosna Hersek’te Liderler Gerilimi Azaltmalı”

Varhelyi, iki günlük Bosna Hersek temaslarının ardından yaptığı açıklamada, “Buraya Bosna Hersek’in başarılı olduğunu ve zenginleştiğini görmek istediğim için geldim.” dedi. Varhelyi, şunları kaydetti:

“Bosna Hersek’e yönelik Avrupa perspektifinin gerçek ve güvenilir olduğunu tüm muhataplarıma açıkladım. AB’nin Bosna Hersek’in istikrarına, egemenliğine, birliğine ve bütünlüğüne tamamen bağlı olduğunu da açıkça belirttim. Ana mesajım; liderlerin gerilimi azaltmak için adımlar atması gerektiğiydi.”

Ülke liderlerinin gerilimli söylemlerden kaçınması ve kurumların işlerliğinin sürmesi gerektiğini vurgulayan Varhelyi, “Ülkedeki odak, Avrupa gündemine ve (aday ülke olmak için) 14 temel önceliğin uygulanmasına dönmelidir.” değerlendirmesini yaptı.

Varhelyi’nin Bosna Hersek Temasları

Varhelyi, muhataplarının ilerlemek ve çözüm üretmek için istekli olduğunu duyduğunu belirtti.

Batı Balkanlar

Avrupa Birliği’nin Batı Balkan Politikası

6 Eylül 2020

Varhelyi, 24-25 Kasım’da yaptığı ziyaret kapsamında Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic, Konseyin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic, Sırp üyesi Milorad Dodik, Bakanlar Konseyi Başkanı Zoran Tegeltija, Halklar Meclisi Başkanı Bakir İzetbegoviç gibi liderlerle görüşmeler yaptı. Bakanlar ve muhalefet liderleriyle de bir araya gelen Varhelyi, Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen “Saraybosna Göç Diyaloğu” konulu bölgesel konferansa da katıldı.

Son dönemde Dodik‘in, ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) bağımsızlığını ilan edeceğini söylemesi siyasi krize neden olmuştu. 2006 yılından beri Bosnalı Sırpların siyasetini yönlendiren aktörlerin başında gelen Dodik, Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Federasyon’dan ayrılması yönündeki tehdidini yeniden ve daha güçlü biçimde dile getirmişti. Dodik, Bosna Sırp Parlamentosunda yüzden fazla konu hakkında yeni yasal düzenlemeler yapılacağını da duyurmuştu. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |