'Avusturya'

Avusturya Yeniden Başbakan Arayışında

Sebastian Kurz'un istifasının ardından görevi devralan Avusturya Başbakanı Schallenberg, görevini devretmeye hazır olduğunu açıkladı.

Fotoğraf: Shutterstock.

Avusturya’da eski Başbakan ve iktidarın büyük ortağı merkez sağ Halk Partisi (ÖVP) Genel Başkanı Sebastian Kurz’un siyaseti bıraktığını açıklamasının ardından mevcut Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg, partinin yeni genel başkanına başbakanlık görevini devretmeye hazır olduğunu bildirdi.

Başbakan Schallenberg, yaptığı yazılı açıklamada, hedef ve niyetinin hiçbir zaman ÖVP’nin genel başkanlığı görevini üstlenmek olmadığını ifade etti. Schallenberg, “Her iki pozisyonun, başbakanlık ve ülkenin en çok oy almış partisinin genel başkanlığının yeniden bir elde bütünleşmesi gerektiği görüşümdeyim.” değerlendirmesinde bulundu.

Avusturya Yeni Kabine Arayışında

Schallenberg görevine başladığı ilk günlerde istifa eden Sebastian Kurz ile irtibatlı çalışacağını açıklamıştı. Bu beyanı muhalefetten tepki toplamıştı. Muhalefet, rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasına rağmen “Kurz’un kurduğu sistemin hala işlediğine” dikkat çekmişti.

Hakkında yolsuzluk soruşturması başlatılan eski Başbakan Kurz’un siyasetten çekilmesinin ardından ülke siyaseti yeniden hareketlendi. Ülke basınında yer alan haberlerde, ÖVP’nin yeni genel başkanının belirlenmesinin ardından kabinede bazı değişikliklerin yaşanacağı belirtiliyor.

Buna göre, hakkında yolsuzluk soruşturması açılan Maliye Bakanı Gernot Blümel’in görevi bırakacağı, İçişleri Bakanı Karl Nehammer’in ise partinin başına getirilerek, yeni başbakan olacağı iddia ediliyor.

Kurz Aktif Siyaseti Bıraktı

Kurz, bugün yaptığı açıklamada, 10 yıllık siyasi kariyerine son verdiğini, kısa süre içerisinde başta parti genel başkanlığı olmak üzere bütün görevlerini devredeceğini bildirmişti.

Avusturya’da 6 Ekim’de savcılığın, aralarında Kurz’un da bulunduğu 10 kişi hakkında yolsuzluk, rüşvet ve güveni kötüye kullanma gerekçeleriyle başlattığı soruşturma sonrasında, eski başbakan 9 Ekim’de istifa etmek zorunda kalmıştı. Kurz’dan boşalan başbakanlık koltuğuna dönemin Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg getirilmişti. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler