Avusturya Avusturya Yeniden Başbakan Arayışında

Sebastian Kurz'un istifasının ardından görevi devralan Avusturya Başbakanı Schallenberg, görevini devretmeye hazır olduğunu açıkladı.

Burak Gücin 3 Aralık 2021

Avusturya’da eski Başbakan ve iktidarın büyük ortağı merkez sağ Halk Partisi (ÖVP) Genel Başkanı Sebastian Kurz’un siyaseti bıraktığını açıklamasının ardından mevcut Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg, partinin yeni genel başkanına başbakanlık görevini devretmeye hazır olduğunu bildirdi.

Avusturya

Sebastian Kurz ve İslam ile Göçmen Karşıtlığı Politikaları

10 Ekim 2021

Başbakan Schallenberg, yaptığı yazılı açıklamada, hedef ve niyetinin hiçbir zaman ÖVP’nin genel başkanlığı görevini üstlenmek olmadığını ifade etti. Schallenberg, “Her iki pozisyonun, başbakanlık ve ülkenin en çok oy almış partisinin genel başkanlığının yeniden bir elde bütünleşmesi gerektiği görüşümdeyim.” değerlendirmesinde bulundu.

Avusturya Yeni Kabine Arayışında

Schallenberg görevine başladığı ilk günlerde istifa eden Sebastian Kurz ile irtibatlı çalışacağını açıklamıştı. Bu beyanı muhalefetten tepki toplamıştı. Muhalefet, rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasına rağmen “Kurz’un kurduğu sistemin hala işlediğine” dikkat çekmişti.

Hakkında yolsuzluk soruşturması başlatılan eski Başbakan Kurz’un siyasetten çekilmesinin ardından ülke siyaseti yeniden hareketlendi. Ülke basınında yer alan haberlerde, ÖVP’nin yeni genel başkanının belirlenmesinin ardından kabinede bazı değişikliklerin yaşanacağı belirtiliyor.

Buna göre, hakkında yolsuzluk soruşturması açılan Maliye Bakanı Gernot Blümel’in görevi bırakacağı, İçişleri Bakanı Karl Nehammer’in ise partinin başına getirilerek, yeni başbakan olacağı iddia ediliyor.

Kurz Aktif Siyaseti Bıraktı

Avusturya

"Kurz Gitti Ama Kurduğu Sistem Hala İşliyor"

13 Ekim 2021

Kurz, bugün yaptığı açıklamada, 10 yıllık siyasi kariyerine son verdiğini, kısa süre içerisinde başta parti genel başkanlığı olmak üzere bütün görevlerini devredeceğini bildirmişti.

Avusturya’da 6 Ekim’de savcılığın, aralarında Kurz’un da bulunduğu 10 kişi hakkında yolsuzluk, rüşvet ve güveni kötüye kullanma gerekçeleriyle başlattığı soruşturma sonrasında, eski başbakan 9 Ekim’de istifa etmek zorunda kalmıştı. Kurz’dan boşalan başbakanlık koltuğuna dönemin Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg getirilmişti. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |