Kovid-19 “Seyahat Yasakları Afrika’ya Yapılan Bir Saygısızlık ve Haksızlık”

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Ramaphosa, omicron varyantı nedeniyle kıta ülkelerine uygulanan seyahat kısıtlamalarını eleştirdi.

Burak Gücin 3 Aralık 2021

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantı nedeniyle Afrika ülkelerine uygulanan seyahat yasaklarının “Afrika’nın izzetine atılmış bir tokat” olduğunu söyledi. Ramaphosa, Batı Afrika gezisi kapsamında resmi ziyarette bulunduğu Fildişi Sahili’nde Devlet Başkanı Alassane Ouattara ile bir araya geldi.

“Seyahat Kısıtlamaları Bilimsellikten Uzak”

Afrika

Omicron Zengin Ülkeler Üzerindeki "Aşı Patenti" Baskısını Artırdı

2 Aralık 2021

Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Ramaphosa, Omicron nedeniyle uygulanan seyahat yasaklarına değindi. Ramaphosa, “Omicron varyantını ilk tespit edenlerin Afrikalı bilim adamlarımız olduğu göz önüne alındığında, bu seyahat kısıtlamaları Afrika’nın izzetine vurulmuş bir tokattır.” ifadesini kullandı.

Kısıtlamaların “bilimsellikten uzak” şekilde alınmış karar olduğunu belirten Ramaphosa, bu durumun Afrikalılara karşı yapılmış bir haksızlık olduğunu dile getirdi. Ramaphosa, seyahat kısıtlamaları uygulayan ülkeleri kararlarını acilen gözden geçirmeye ve bu kısıtlamaları kaldırmaya çağırdı.

Yasağın Güney Afrika ekonomisine ve turizm sektörüne çok büyük zararlar vereceğini vurgulayan Ramaphosa, alınan kararlara duyguların değil bilimin öncülük etmesi gerektiğini kaydetti.

“Seyahat Kısıtlamaları Zaman Kazandırabilir”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri, Pasifik bölgesinde bazı ülkelerce benimsenen sınır kapatma önlemlerinin,  Omicron varyantı ile mücadelede zaman kazandırabileceğini ancak Delta varyantında kazanılan tecrübenin bu virüsle mücadelede rehber olacağını belirtti.

DSÖ Batı Pasifik Bölge Direktörü Dr. Takeshi Kasai, 26 Kasım’da düzenlediği çevrim içi basın toplantısında, bölgedeki bazı ülkeler sert dalgalanmalarla yüzleşirken diğer birçok ülkede ise Kovid-19 vakaları ve ölümlerinin azaldığını veya sabit kaldığını söyledi.

Omicron varyantının endişe verici olarak tanımlandığını vurgulayan Kasai, “Sınır kontrolü virüsün ülkeye girişini geciktirebilir ve zaman kazandırabilir. Ancak her ülke ve topluluk yeni vaka artışlarına hazırlanmalı.” dedi. Kasai, yeni varyantın daha bulaşıcı olabileceği nedeniyle daha fazla test ve gözlemin şart olduğunu aktardı.

Vaka Sayıları Artabilir

Kovid-19

BionTech: "Omicron Varyantı Nedeniyle Paniğe Gerek Yok"

1 Aralık 2021

DSÖ Bölgesel Acil Durum Direktörü Dr. Babatunde Olowokure, Batı Pasifik bölgesinde Avustralya, Hong Kong, Japonya ve Güney Kore’de Omicron varyantı vakalarının görüldüğünü aktararak sayıların artmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Hindistan, Singapur ve Malezya’da da son 24 saatte ilk Omicron vakaları bildiren Olowokure, Delta varyantında kazanılan tecrübenin, Omicron ile mücadelede rehber olacağını ifade etti. DSÖ Batı Pasifik Bölgesi, Palau’dan Moğolistan’a kadar 37 ülke ve bölgeyi kapsıyor. (AA/P)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |