'Kovid-19'

ABD’ye Seyahat Etme Kuralları Değiştirildi

Amerika Birleşik Devletleri, omicron varyantı sebebiyle ülkeye yapılacak girişler için uyguladığı seyahat kurallarını değiştirdi.

Fotoğraf: Shutterstock. Değişiklikler: Perspektif.

ABD, gelecek haftadan itibaren ülkeye seyahat eden herkesten uçağa binmeden 24 saat önce yaptırılmış “negatif” PCR test sonucu isteyecek.

Yeni Kovid-19 Seyahat Kuralları

Omicron varyantının ortaya çıkmasının ardından ABD Başkanı Joe Biden’ın bugün yeni Kovid-19 önlemlerini duyurmasından önce bir Beyaz Saray yetkilisi telefonla basın mensuplarına arka plan bilgisi verdi. ABD’nin halihazırda 8 Afrika ülkesine seyahat kısıtlaması uyguladığını anımsatan yetkili, uluslararası seyahatler için gelecek hafta yeni bir düzenlemenin yürürlüğe gireceğini belirtti.

Söz konusu düzenleme kapsamında, uçağa binmeden önceki 72 saat içinde yaptırılmış ve “negatif” sonuçlu PCR testi olma kuralı değiştirilecek ve ABD’ye uluslararası seyahat edecek herkesin, milliyetine ve aşı durumuna bakılmaksızın, uçağa binmeden 24 saat önce PCR testi olacak. Yetkili, uçaktan indikten sonra da bazı test zorunlulukları getirilebileceğini kaydetti ancak detaylı bilgi paylaşmadı.

Dünya Sağlık Örgütü Batı Pasifik Bölge Direktörü Dr. Takeshi Kasai de omicron varyantıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada seyahat kısıtlamalarına vurgu yapmıştı. Omicron varyantının endişe verici olarak tanımlandığını vurgulayan Kasai, “Sınır kontrolü virüsün ülkeye girişini geciktirebilir ve zaman kazandırabilir. Ancak her ülke ve topluluk yeni vaka artışlarına hazırlanmalı.” demiş ve yeni varyantın daha bulaşıcı olabileceği nedeniyle daha fazla test ve gözlemin şart olduğunu aktarmıştı.

Evde Yapılan Kovid-19 Testlerine Erişim Kolaylaştırılacak

Biden yönetiminin virüsün zamanında tespiti için tüm Kovid-19 testlerini bedava yapmaya hazırlandığını kaydeden yetkili, yönetimin evde yapılan Kovid-19 testlerine herkesin ücretsiz ve rahat ulaşabilmesi için 25 milyon test kiti dağıtacağını aktardı.

Ayrıca özellikle yaşlı kişilerin destek doz aşılarını almaları için eğitim ve toplum programları düzenlenecek. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler