Kovid-19 Omicron Artık Hollanda’daki Baskın Varyant

Hollanda'da yetkililer Omicron varyantının ülkedeki yeni tip koronavirüs vakalarındaki baskın varyant hâline geldiğini açıkladı.

Burak Gücin 29 Aralık 2021

Hollanda Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü (RIVM), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantının ülkede baskın varyant hâline geldiğini açıkladı. RIVM’in açıklamasında, Omicron’un Delta ve diğer varyantları önüne geçtiği bildirildi.

Vakaların Yarısından Fazlasında Omicron Varyantı

Kovid-19

Kovid-19'da Hangi Aşamadayız?

7 Aralık 2021

Açıklamaya göre, varyantın ülkede görülme sıklığı yüzde 50’yi geçti. Ülkede önceki hafta 84 bin 398 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi. Omicron’un vaka sayılarında ve hastanelerdeki doluluk oranlarında yeniden yükselişe sebep olması bekleniyor.

Geçici hükûmetin Başbakanı Mark Rutte, Kovid-19 politikalarında birtakım hatalar yaptıklarını dile getirerek “Sürecin başında işi çoğunlukla kişilerin kendi sorumluluğuna bıraktık, yeterince sıkı tedbirler almadık.” ifadesini kullanmıştı.

Omicron Nedeniyle Tam Kapanmaya Geçildi

Hollanda’da Omicron varyantının etkili olmaya başlamasıyla birlikte hükûmet, 19 Aralık itibarıyla 4 hafta tam kapanmaya geçildiğini duyurmuştu.

Ülkede 14 Ocak tarihine kadar uygulanacak tedbirlere göre temel ihtiyaçların temin edildiği market, kasap, manav, fırın, eczane, benzin istasyonu, kütüphane gibi yerlerin dışındaki tüm dükkan ve mağazalar, güzellik merkezleri, berber, kuaför, masaj salonları, dövmeciler, sinema, müze, tiyatro, eğlence parkları ve hayvanat bahçeleri kapatıldı. Temel ihtiyaçların temin edildiği yerler 05.00-20.00 saatlerinde açık kalabilecek.

Seyahat Kısıtlamaları

Hollanda

Hollanda'da Mark Rutte Başbakanlığındaki Dördüncü Dönem Başlıyor

14 Aralık 2021

Hollanda hükûmeti ayrıca 22 Aralık itibarıyla yürürlüğe giren bir dizi seyahat kısıtlaması getirdi. Buna göre, AB ve Schengen bölgesi dışından Hollanda’ya seyahat edecek 12 yaşından büyük tüm yolcuların aşı pasaportuna sahip olsalar dahi uçuştan önce negatif test sonucunu ibraz etmesi gerekiyor.

İngiltere’nin de içinde bulunduğu “çok yüksek riskli ülkeler”den Hollanda’ya gelen tüm yolcuların 10 günlük zorunlu karantinaya gireceği kaydedildi. Hollanda hükûmetinin Omicron varyantı nedeniyle Güney Afrika Cumhuriyeti, Botsvana, Esvatini, Malavi, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’ye getirdiği seyahat yasağının ise devam ettiği bildirilmişti. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |