Fransa Fransa Kamu Hizmetlerinde “Laiklik Hakemleri” Uygulaması Başlatıyor

Fransa'da ayrılıkçılık yasası olarak bilinen yasa gereğince, 2022 yılından itibaren kamu hizmetlerinde "laiklik hakemleri" uygulaması yürürlüğe girecek.

admin 30 Aralık 2021

Fransa‘da ayrılıkçılık yasası olarak bilinen tartışmalı Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler adlı yasa uyarınca, gelecek yıldan itibaren kamu hizmetlerinde “laiklik hakemleri” uygulaması yürürlüğe girecek. Fransa Resmi Gazetesi’nde yayımlanan kararnameye göre, 24 Ağustos 2021 tarihli Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler yasası hükümleri ve 15 Temmuz 2021’de kurulan Başbakan liderliğindeki Bakanlıklar Arası Laiklik Komitesi kararları gereği, devlet dairelerinde laiklik bilirkişisi olarak da tabir edilen sekülerlik hakemleri atanacak.

Kamu yöneticileri veya bölgesel idareciler tarafından atanan laiklik bilirkişisi, kendisine “laiklik eğitimi” ile ilgili başvuruda bulunan kamu görevlilerine tavsiyede bulunacak, sekülerlik farkındalığı kazandıracak. Bilirkişi, her yıl 9 Aralık’ta Laiklik Günü düzenleyecek, kararname kentsel ulaşım şirketleri dahil tüm kamu hizmetleri veren kuruluşları kapsayacak.

Fransa

Fransa'da "Laiklik Genel Meclisi" Adında Oturumlar Düzenlenecek

19 Nisan 2021

Kamu Görevlileri Laiklik Eğitimine Tabi Tutulacak

Kararnamenin yayımlanmasının ardından Vatandaşlıktan Sorumlu Bakan Marlene Schiappa ve Kamu Hizmetinden Sorumlu Bakan Amelie de Montchalin, yayımladıkları ortak açıklamada, kararnamenin gereğinin yapılması ve tüm kamu görevlilerinin laiklik eğitimlerine tabi tutulması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Bakanlar, kararnameyle cumhuriyetin temellerini korumak için harekete geçtiklerini belirtti. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |