ABD ABD’de Müslüman Bir Kadın Federal Yargıç Olarak Aday Gösterildi

ABD Başkanı Biden, bazı yargı görevlerine yönelik adaylarını açıkladı. Listeye göre Müslüman bir kadın ilk kez federal yargıç olarak aday gösterildi.

ehisim 20 Ocak 2022

ABD Başkanı Joe Biden’ın New York Doğu Bölgesi Mahkemesi yargıçlığına aday gösterdiği Bangladeş asıllı Nusrat Jahan Choudhhury, ülkede federal yargıçlığa aday gösterilen ilk Müslüman kadın oldu. Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkan Biden, bazı yargı görevlerine yönelik adaylarını açıkladı. Biden, New York Doğu Bölgesi Mahkemesi yargıçlığına Bangladeş asıllı Choudhury’i aday gösterdi. ABD tarihinde federal yargıçlığa aday gösterilen ilk Müslüman kadın olma özelliğini taşıyan Choudhury, Senato tarafından onaylanması durumunda bu göreve gelen ilk kadın yargıç olacak.

Nusrat Jahan Choudhury Kimdir?

Columbia ve Princeton Üniversitelerinde Kamu ve Uluslararası İlişkiler alanında eğitim alan Choudhury, 2006’da Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Irkçılık ve yargı alanlarında faaliyet gösteren ve bu alanlarda avukatlık yapan Chaudhury, 2020’den bu yana Amerika Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) isimli kuruluşun hukuk direktörlüğünü üstleniyordu. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |