ALMANYA Üniversitedeki Saldırıyı Gerçekleştiren Almanın Neo-Nazi Olduğu İddiası

Almanya'da 1 kişinin öldüğü 3 kişinin yaralandığı saldırıyı gerçekleştirdikten sonra intihar eden saldırganın ırkçı 3. Yol Hareketi ile ilişkili olduğu iddia edildi.

ehisim 27 Ocak 2022

Almanya‘nın Heidelberg Üniversitesi kampüsünde 1 kişinin öldüğü 3 kişinin yaralandığı saldırıyı gerçekleştirdikten sonra intihar eden 18 yaşındaki Nikolai G’nin ırkçı 3. Yol Hareketi ile ilişkili olduğu iddia edildi. Zeit gazetesinin güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Nikolai G’nin bir dönem Neo-nazi ve ırkçı 3. Yol Hareketi’ne üye olduğu belirtildi. Irkçı Almanın bir müddet sonra üyelikten çıktığı bilgisi de paylaşıldı. Heidelberg savcılığından yapılan açıklamada, saldırının siyasi güdümlü olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığı vurgulandı.

Nikolai G’nin saldırıdan kısa süre önce, babasına WhatsApp aracılığıyla insanların cezalandırılması gerektiğini bildirdiği, babasının ise polise ihbarda bulunduğu kaydedildi. Saldırganın iki adet uzun namlulu silah ve mühimmatı Avusturya’dan satın aldığının tespit edildiği, üçüncü silahın ise Avusturya‘da kiraladığı odasında bulunduğu belirtildi. Nikolai G’nin 2017 yılında Berlin’de adam yaralama olayına da karıştığı, annesinin polise başvurmasına rağmen soruşturmanın takipsizlikle sonuçlandığı ifade edildi.

Neler Olmuştu?

Mannheim polisinden yapılan açıklamada, saldırının 24 Ocak tarihinde yerel saatle 13.50’de uzun namlulu bir silahla gerçekleştirildiği belirtilmişti. Saldırganın dersin devam ettiği sırada amfiye girerek etrafa ateş açmak suretiyle saldırıyı gerçekleştirildiği ve kimi ağır olmak üzere 4 kişiyi yaraladığı açıklanmıştı. Saldırıda başına aldığı kurşunla ağır yaralanan bir öğrencinin ise daha sonra hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Saldırıyı gerçekleştirdikten sonra dışarıya kaçan saldırganın intihar ettiği iddia edilirken, saldırganın intihar mı ettiği yoksa polis ya da bir başkası tarafından mı etkisiz hâle getirildiği konusunda emniyetten henüz resmî bir bilgi paylaşılmamıştı. Yanında getirdiği sırt çantası içerisinde daha başka birçok ateşli silahın bulunduğu belirtilen saldırgan ile ilgili olarak polis siyasi ve dinî bir motivasyonla hareket etmediği ve bunun bireysel bir eylem olduğu bilgisini paylaşmıştı. (AA/P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |