Bosna Hersek Boşnak Vekil Smajic: “Milorad Dodik Durdurulmalı”

Bosna Hersek’in Sırp Cumhuriyeti Entitesi Halk Meclisi Vekili Boşnak asıllı Begija Smajic, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik’in durdurulması gerektiğini bildirdi.

Enise Yılmaz 7 Mart 2022

Bosna Hersek’in Sırp Cumhuriyeti Entitesi Halk Meclisinde Bosna Hersek İçin (SBİH) Partisi Vekili Begija Smajic, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik ile ilgili, “Dodik ve benzeri kişiler mümkün olsa tüm ülkeye bloke koyar. Dodik durdurulmalı. Bunu anayasa mahkemesi ve Bosna’yı seven politikacılar yapabilir ama şimdiye kadar atılmış net bir adım olduğunu göremiyorum.” şeklinde konuştu.

Smajic, “Mecliste konuşmalarım ve varlığım Sırp vekilleri rahatsız ediyor. Sırp Cumhuriyeti ordusunun Bosna Hersek savaşı yıllarında katliam yaptığını söylemem hoşlarına gitmiyor.” ifadesini kullandı.

“1 Mart Bosna Hersek Bağımsızlık Gününü Kutlayamıyoruz”

Sırp Cumhuriyeti ordusuna ait üniformanın soykırımı hatırlattığının altını çizen Smajic, Sırp Cumhuriyeti Entitesi Halk Meclis Vekili Nebojsa Vukanovic’in bu üniformayı giyerek Meclise gelmesini “kabul edilemez” olarak değerlendirdi.

Bosna Hersek

Sırp Lider Dodik: "Yaptırımlara Karşılık Bosna'nın İlerlemesine Engel Oluruz"

22 Şubat 2022

Smajic, “Sırp medyası ve siyasetçileri anayasa mahkemesine baskı yaparak hakkımda işlem yapılması için uğraştı. Beni ‘Sırp Cumhuriyeti’ne, bayrağına, armasına, amblemine ve marşına hakaret’ maddesi ile suçlamaya çalıştılar. Ancak dokunulmazlığım olduğu için bunu başaramadılar.” diye konuştu.

Ailesinin büyük bir kısmını Bosna Hersek savaşında kaybettiğini dile getiren Smajic, “Boşnaklara uygulanan soykırım söz konusu olduğunda yaptığım açıklamalar tamamen uluslararası toplum tarafından da kabul edilmiş açıklamalardı.” dedi.

Smajic, “Gerçekler acıdır, bundan rahatsız oluyorlar. Tüm bu tehditlere cevabım hakikati söylemeye devam etmek olacaktır. Hakikat de Sırp Cumhuriyeti’nin polisi ve ordusunun Boşnaklara soykırım uygulamış olmasıdır.” ifadesini kullandı.

Sırp Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan Boşnakların Bosna Hersek’in Bağımsızlık Gününü kutlayamadığını belirten Smajic, “Bu tarih Bosna Hersek için çok önemli ve tüm ülkede kutlanırken, Sırp Cumhuriyeti kurumları bugünü kutlayan vatandaşlar üzerinde baskı kuruyor. Bu önemli günü kutlayamıyoruz.” diye konuştu.

Askeri Üniforma ile Oturuma Gelen Sırp Vekil

Nebojsa Vukanovic, 8 Şubat’ta gerçekleştirilen oturuma askeri üniforma ile gelmiş ve oturum boyunca tüm dikkatleri üzerine çekmişti.

Diğer Sırp vekilleri “Bakir İzetbegoviç ve yabancı güçler tarafından kontrol altına alınmış” olmakla suçlayan Vukanovic, “Bu gidişle Sırp Cumhuriyeti ordusu zor kurulur.” ifadelerini kullanmıştı. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |