ABD Nüfus Sayımı: Kovid-19 Nedeniyle 19 Milyon Kişi Eksik Mi Sayıldı?

ABD'de 2020 nüfus sayımında yaklaşık 19 milyon kişinin eksik sayıldığı tahmin ediliyor.

11 Mart 2022

ABD Nüfus Sayım Bürosu, 2020’de ülke genelinde yapılan nüfus sayımı sürecinde çoğu siyahi, Latin ve yerli toplumlarından 18 milyon 800 bin kişinin eksik sayıldığı tahmininde bulundu.

Nüfus Sayımı ve Temsil Sorunu

Büronun internet sitesinden yapılan açıklamada, 2020 nüfus sayımı sonrası anket ve demografik analizlere göre, ülke nüfusundan 18,8 milyon kişinin eksik sayıldığının düşünüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu sayımda beyaz ve Asya kökenli nüfusun fazla sayıldığına işaret edilirken siyahi, Latin ve yerli kesimin ise sayımda yeterince temsil edilmediği bildirildi.

2020’deki ABD Nüfusu

Kovid-19

DSÖ: "Salgını Bitirmek İçin Düşük Gelirli Ülkelere Yardım Edilmeli"

9 Şubat 2022

Büro direktörü Robert L. Santos, sayımda yaşanan eksikliklerin Kovid19 salgını nedeniyle 2020’de benzeri görülmemiş zorluklardan kaynaklandığına dikkati çekerek muazzam engellere rağmen elde ettikleri tutarlı sonuçlardan dolayı gurur duyduklarını ifade etti.

Nisan 2020’de yapılan sayım, Kovid19 salgınından dolayı yaklaşık iki ay uzatılmış ve daha sonra derlenen verilerde 2010’a kıyasla ABD nüfusunun yüzde 5 artarak 323,2 milyona ulaştığı açıklanmıştı.

ABD, her 10 yılda bir genel nüfus sayımını gerçekleştiriyor. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |