Hollanda Hollanda İstatistik Kurumu: Kovid-19 Göçmen Kökenlilerde Daha Ölümcül

Hollanda İstatistik Kurumu, Hollanda'da salgının ilk yılında Kovid-19 kaynaklı ölüm oranlarının yabancı kökenlilerde Hollandalılardan daha fazla olduğunu açıkladı.

admin 29 Mart 2022

Hollanda İstatistik Kurumu (CBS)’nin raporunda, Mart 2020-Mart 2021 dönemine ait ölüm oranlarına ilişkin veriler paylaşıldı. Salgının ilk yılında Hollanda’da Kovid-19 kaynaklı ölümlerin sayısının yaklaşık 28 bin olduğunun belirtildiği açıklamada, bu sayının söz konusu dönemde ülkedeki tüm ölümlerin yüzde 25’ini oluşturduğu bildirildi.

Dosya: Kovid-19 ve Risk Toplumları

Kovid-19, Sağlık Sistemindeki Irkçılık ve Müslümanlar

1 Nisan 2020

Raporda, araştırmanın yapıldığı dönemde ölen Fas kökenlilerin yaklaşık yüzde 26’sında sebebin Kovid-19 olduğu, aynı dönemde ölen Batı kökenli Hollandalılarda ise bu oranın yaklaşık yüzde 15 olarak tespit edildiği vurgulandı.

Faslılardan sonra en fazla Kovid-19 kaynaklı ölüm oranı yüzde 23’le Türk, yüzde 22’yle Surinam ve yüzde 19’la Endonezya kökenlilerde görüldü.

Araştırmada ayrıca, düşük gelir grubundakiler arasında Kovid-19 kaynaklı ölümlerin oranının yüksek gelirlilere göre iki buçuk kat daha fazla olduğuna dikkat çekildi.

Araştırmacılar, göçmen kökenliler arasındaki ölüm oranının yüksekliğinin gerekçesi olarak obezite, şeker hastalığı ve kalp damar hastalıklarının bu grup arasında daha fazla olmasını gösterdi. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |