Aşırı Sağ Almanya’da Irkçı Saldırı Gerçekleştirmekle Suçlanan Kişi Gözaltına Alındı

Almanya’da 30 yıl önce bir mülteci yurduna yapılan ve bir Ganalının hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Peter S. gözaltına alındı.

Enise Yılmaz 4 Nisan 2022

Alman Federal Savcılık tarafından yapılan açıklamada, 30 yıl önce bir mülteci yurduna yapılan ve bir Ganalının hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Peter S’nin cinayet, cinayete teşebbüs ve ölümle sonuçlanan kundaklama suçlamalarıyla Saarland Emniyet Müdürlüğünce gözaltına alındığı belirtildi.

Yangında 27 Yaşındaki Bir Gana Vatandaşı Hayatını Kaybetti

Açıklamaya göre Peter S, 18 Eylül 1991’de Saarlouis kentindeki bir mekanda aşırı sağcılarla buluştu ve burada yapılan sohbette kendisine böyle bir saldırının “hoş karşılanacağı” ifade edildi. Peter S, söz konusu mekanın kapanmasının ardından 19 Eylül 1991’de sabah saatlerinde mültecilerin kaldığı bir yurda giderek merdivenlere benzin döktükten sonra ateşe verdi. Yangında 27 yaşındaki bir Gana vatandaşı hayatını kaybetti, pencereden atlayan 2 kişi ağır yaralandı. Yurtta kalan 18 kişi ise olaydan yara almadan kurtuldu.

Bu konu hakkındaki soruşturma, fail tespit edilemediği için durduruldu, ancak yeni bulguların ortaya çıkmasının ardından soruşturma Saarbrücken Savcılığı tarafından tekrar başlatıldı.

Saldırı Aşırı Sağcı ve Irkçı Saikle İşlendiği Tespit Edildi

Nisan 2020’den beri Federal Savcılık soruşturmayı üstlendi ve saldırının aşırı sağcı ve ırkçı saikle işlendiğine dair ciddi emareler tespit edildi.

Zanlı bugün tutuklama talebiyle hakim karşısına çıkarılacak.

Almanya’da Eylül 1991’de Saksonya eyaletinin Hoyerswerda kentinde çok sayıda mülteci yurduna saldırıda bulunulmuştu. Bu ırkçı saldırıları daha sonra aralarında Türkiye kökenlilerin de hayatını kaybettiği 1992 ve 1993’teki Rostock, Mölln ve Solingen’deki saldırılar izlemişti. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |