'Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'

Fransa’da Macron ve Le Pen İkinci Turda Yarışacak

Fransa'daki cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunu önde bitiren Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Marine Le Pen 2017'de olduğu gibi cumhurbaşkanlığı için yeniden yarışacak.

Fotoğraf: Shutterstock.com | Değişiklikler: Perspektif

Fransa İçişleri Bakanlığının oy sayım sonuçlarına göre ülkede dün yapılan seçimde kullanılan oyların yüzde 97’si sayıldı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron oyların yüzde 27,35’ini alarak seçimden birinci çıktı. Aşırı sağcı Marine Le Pen de yüzde 23,97’lik oyla ikinci oldu.

Aşırı solcu aday Jean-Luc Melenchon 2017’de yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ilk turuna göre oylarını artırarak yüzde 21,7 destek alsa da ikinci tura geçmeyi başaramadı.

Özellikle geçen yıl sonbaharda medyada ve kamuoyunda “yükselen isim” olarak öne çıkarılan aşırı sağcı Eric Zemmour’un sadece yüzde 7,02 oy alması dikkati çekti.

Merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisinin adayı Valerie Pecresse de yüzde 4,73 oy aldı.

Yeşiller Partisinin Başkanı ve Avrupa Parlamentosu milletvekili Yannick Jadot yüzde 4,49 ve Sosyalist Partinin (PS) adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da yüzde 1,73 oyda kaldı.

İlk turda ilk iki sırayı kazanan Macron ve Le Pen, 24 Nisan’da düzenlenecek ikinci turda cumhurbaşkanı seçilmek için kozlarını paylaşacak. Macron, seçimin ilk turunda yarışan 12 adaydan birçoğunun ikinci tur için desteğini aldı. İkinci tura ilişkin kamuoyu yoklamalarında da önde görünen Macron’un, bazı anketlerde oyların yüzde 56’sini, diğerlerinde oyların yüzde 52’sini alması öngörülüyor.

Macron ve Le Pen Oylarını Artırdı

Fransa Cumhurbaşkanı ve aşırı sağcı rakibi, 2017’deki cumhurbaşkanı seçiminin ilk turuna kıyasla bu seçimde oy oranlarını yaklaşık yüzde üçer artırdı.

2017’deki seçimin ikinci turunda yüzde 66,1 oy alan Macron, yüzde 33,9 oy alan Le Pen’i geride bırakarak cumhurbaşkanı seçilmişti.

Diğer taraftan Macron, 2017’de olduğu gibi bu seçimde de geleneksel sağ ve sol partilere hezimet yaşattı.

Macron’un 2017’deki seçimde cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 5 yıllık süreçte, siyasette geleneksel sağ-sol rekabetinin yerini alan sağ-aşırı sağ ekseninin giderek güçlendiği değerlendiriliyor.

Sandığa Gitmeyenlerin Oranı Yüzde 26

Toplam 48,7 milyon seçmenin bulunduğu ülkede sandığa gitmeyenlerin oranı yüzde 26 oldu. Bu oran 2017’deki cumhurbaşkanı seçimi ilk turunda yüzde 21,8’di.

Bakanlığın verilerine göre, oyların yüzde 97’sinin sayılması sonucu 12 adayın aldığı oylar ve oyların yüzdelik olarak oranları şöyle:

– Emmanuel Macron: 9.187.344 – yüzde 27,35

– Marine Le Pen: 8.051.340 – yüzde 23,97

– Jean-Luc Melenchon: 7.287.413 yüzde 21,7

– Eric Zemmour: 2.356.444 yüzde 7,02

– Valerie Pecresse: 1.588.762 yüzde 4,73

– Yannick Jadot: 1.507.161 yüzde 4,49

– Jean Lassalle: 1.083.548 yüzde 3,23

– Fabien Roussel: 782.042 yüzde 2,33

– Nicolas Dupont-Aignan: 708.638 yüzde 2,11

– Anne Hidalgo: 581.281 yüzde 1,73

– Philippe Poutou: 260.099 yüzde 0,77

– Nathalie Arthaud: 192.986 yüzde 0,57

İlk turun resmi sonuçları Anayasa Mahkemesi tarafından 13 Nisan’da açıklanacak.

“Fransa’nın Müttefikleri Popülist ve Yabancı Düşmanı Olmasını İstemiyorum”

Macron, sandık çıkış anketlerinin açıklanmasının ardından Paris’te düzenlediği etkinlikte açıklamalarda bulundu.

Seçimin ilk turunda yarışan Sosyalist Partisi’nin (PS) cumhurbaşkanı adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisinin adayı Valerie Pecresse ve Fransa Komünist Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı Fabien Roussel’e desteklerinden dolayı teşekkür eden Macron, “Yanılmayalım, henüz her şey bitmedi. Gelecek 15 gün ülke ve Avrupa için belirleyici olacak.” dedi.

Macron, Fransa’nın ekonomi, iklim ve tarım alanlarında bağımsız olması gerektiğine işaret etti.

“İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele eden Fransa istiyorum ama Müslümanları ve Yahudileri dinlerinin kurallarına göre yemelerini engelleyen Fransa istemiyorum. Güçlü Avrupa’nın parçası olan Fransa istiyorum.” ifadesini kullanan Macron, aşırı sağcı Marine Le Pen’i hedef alarak Fransa’nın müttefiklerinin popülist ve yabancı düşmanı olmasını istemediğini söyledi.

Öte yandan Le Pen de Fransız halkının kendisini ikinci tura geçmesi sağlaması nedeniyle onurlandığını belirterek seçimin ilk turunda Macron’a oy vermeyenleri kendisine destek vermeye çağırdı.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Seçimini Kaybeden Adaylardan Macron İçin Oy Çağrısı

Sosyalist Partisi’nin (PS) cumhurbaşkanı adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, yaptığı açıklamada, seçimin ikinci turunda Macron’a oy verilmesi çağrısında bulundu.

Merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisinin adayı Valerie Pecresse, mücadelesinin tamamını aşırı sağa ve aşırı sola karşı inşa ettiğini ifade ederek, “Marine Le Pen’in projesi ülkeyi güçsüzlüğe ve iflasa itecek. (Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin ile yakınlığı Le Pen’i itibarsızlaştırıyor. Onun (cumhurbaşkanı) seçilmesi Fransa’nın uluslararası ve Avrupa arenalarından silinmesine neden olur.” dedi.

Pecresse, ikinci turda Le Pen’in iktidara gelmesini engellemek için Macron’a oy vereceğini söyledi.

Yeşiller Partisinin (EELV) Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Yannick Jadot, demokrasiye ve Avrupa’ya karşı tehditleri iyi görmek gerektiğini belirterek, aşırı sağa karşı durmak için Macron’a oy verilmesi çağrısı yaptı.

Jadot, “Hiç kimse aşırı sağın tehdidini küçümsememeli. Cumhurbaşkanı (Emmanuel Macron’a) sesleniyorum, oylarımız bu ülkenin iklim konusundaki eylemsizliğin sorumluluğunu onayladığımız anlamına gelmiyor.” ifadesini kullandı.

“Le Pen’e Tek Bir Oy Bile Vermemelisiniz”

Aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa hareketinin lideri Jean-Luc Melenchon da yaptığı çalışmadan gurur duyduğunu belirterek, “Kime asla oy vermeyeceğimizi biliyoruz. Fransızlar ne yapacaklarını biliyorlar, ne yapacaklarına kendileri karar veriyorlar. Le Pen’e tek bir oy bile vermemelisiniz.” diye konuştu.

Öte yandan seçimin ilk turu sandık çıkış anketlerine göre yüzde 7,2 oy alan aşırı sağcı Eric Zemmour, yaptığı açıklamada, “Fransa’yı ve fikirlerimizi savunmaya devam edeceğim. Yakında kazanacağımızdan eminim.” ifadelerini kullandı.

Seçim kampanyası döneminde hatalar yaptığını kabul eden Zemmour, hiçbir politikacının 15 ayda yapamadığını kendilerinin 3 ayda yaptığını ve Fransa’nın en büyük partisini kurduklarını iddia etti. (AA)

 

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler