Mülteciler Belçika’da Yüzlerce Afgan’ın Sığınma Başvurusu Reddedildi

Belçika, Afganistan'daki güvenlik durumunun daha iyi olması gerekçesiyle yüzlerce Afgan'ın sığınma talebini geri çevirdi.

27 Nisan 2022

Belçika’nın kamu televizyonu VRT’nin haberine göre, Belçika Mülteciler Genel Komiserliği, mart ayında 2 bin 240 kişiyi ilgilendiren 1925 sığınma başvurusunu değerlendirdi. Negatif yanıt alanların yaklaşık üçte birinin Afganistan vatandaşı olduğu belirlendi.

Komiserlik Yetkilisi Dirk Van Den Bulck, VRT’ye yaptığı açıklamada, son aylarda Afganistan’daki güvenlik durumunu incelediklerini ve rastgele ya da keyfi şiddetin ortadan kalktığını değerlendirdiklerini aktardı.

Belçika’da Sığınma Başvuruları ve Problemler

Ukrayna

AB, Ukrayna'nın Üyeliğini Hızlandırmak İçin Gerekli Süreci Başlattı

10 Nisan 2022

Ağustos 2021’de Belçika; Almanya, Hollanda ve Fransa’yı takip ederek Afganistan’a zorunlu göç kararını yürürlükten kaldırmıştı. Bu süreçten sonra yalnızca insan hakları aktivistleri, gazeteciler, önceki Afgan hükûmetinde görev yapanlar, Batı ile bağlantılı olanlar ve cinsel azınlıklar gibi doğrudan tehdit veya işkence riski altındaki kişilerin talepleri işleme konuldu. Martta ise geri kalan başvurular değerlendirmeye alındı.

Ekim 2021’den itibaren Belçika’nın sığınmacıların kabulüyle ilgili ciddi sorunlara sahip olduğu ifade ediliyor. Kabul merkezleri önünde uzun kuyruklar oluşturan göçmenlerin geceyi sokakta geçirdiği görüntüler, sık sık basına yansıdı. Sivil toplum kuruluşlarınca çözüme ilişkin yerel kaynakları kullanmak konusunda isteksizlikle eleştirilen hükûmet, Avrupa Birliği’nden (AB) destek talep etti. AB, Belçika’nın ek konteyner ve personel talebini yerine getirdiği sırada Ukrayna’daki savaş nedeniyle söz konusu yardım, Ukraynalılar için kullanıldı.

Belçika’daki Ukraynalı Göçmenler

Diğer AB ülkeleri gibi göçmenlerin başvurularını bireysel olarak değerlendiren Belçika, Ukraynalılara özel çözümler sunuyor. Ukraynalılar, belediyelerce kendilerine gösterilen barınaklara gönderiliyor. Gün içerisinde sığınma başvuruları için kendilerine sıra gelmeyenlere de mutlaka kalacak yer gösteriliyor.

Kayıtlarını yaptıran kişiler oturum izni alıyor, eğitim ve sağlık hizmetlerinden faydalanıyor, çalışma izni sayesinde iş bulup çalışabiliyor. Ukraynalılara ayrıca sosyal refah, barınma ve geçim yardımları gibi imkanlar sağlanıyor. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |