Fransa Son 2 yılda 2 bin 751 Yabancı, Suçlu Oldukları Gerekçesiyle Sınır Dışı Edildi

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ülkede suça karıştıkları ve sabıkalı oldukları gerekçesiyle son 2 yılda 2 bin 751 kişinin sınır dışı edildiğini belirtti.

admin 26 Temmuz 2022

Darmanin, RTL televizyonuna, Fransa’da yabancıların “yasa dışı şekilde” sınır dışı edilmeye çalışıldığı iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Suç geçmişi bulunan bütün yabancıların gönderilmesine imkan verilmesi önerisinde bulunduğunu belirten Darmanin, suça karışan veya sabıkası bulunan herkesi Fransa’dan göndermek istediklerini ancak yasaların kendilerini engellediğini ifade etti.

Darmanin, Suriye ve Afganistan gibi savaş olan ülkelere şimdilik bu kapsamda kimseyi gönderemediklerini aktardı.

2022’de Sınır Dışı Edilmeler Yüzde 25 Arttı

Sınır dışı edilmesini istedikleri kişilerin yalnızca dörtte birini gönderebildiklerinden yakınan Darmanin, 2022’nin başında sınır dışı edilmelerin yüzde 25 arttığını, bu sayının bazı Mağrip ve Afrika ülkeleri için yüzde 50’ye çıktığını dile getirdi.

FRANSA

Fransa'da Temmuzdan Bu Yana 899 Yabancı Sınır Dışı Edildi

11 Kasım 2021

Darmanin, Fransa’dan son 2 yılda 2 bin 751 yabancının sınır dışı edildiği bilgisini paylaşarak, bunlardan 770’inin uyuşturucu ticareti yapanlardan, 900’ünün aile içi şiddete karışanlardan oluştuğunu belirtti.

Fransız İçişleri Bakanı, sabıkalı oldukları gerekçesiyle 72 bin kişinin de oturum başvurusunun reddedildiğini söyledi.

Darmanin’in Lyon kentindeki banliyöde 3 polise yönelik linç girişimi sonrası olayın faili zannedilerek gözaltına alınan 26 yaşındaki bir kişinin sınır dışı edilmesi emrini vermesine rağmen şahsın olayla ilişkisi olmadığı ortaya çıkmıştı.

Olayın anlaşılması ve tepkilerin yükselmesi üzerine Darmanin söz konusu kişinin olayın faili olmasa da kabarık bir sabıkasının olduğunu, sınıra sevk edildiğini, Fransa’da yerinin bulunmadığı söylemişti. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |