AB AB’den Macaristan Başbakanı Orban’ın “Karma Irk” Açıklamasına Tepki

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ırk temelli ayrımcılıkların AB değerlerine aykırı olduğunu belirtti.

Enise Yılmaz 1 Ağustos 2022

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Slovakya haber sitesi Aktuality’de Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın “karma ırk” konusundaki ifadelerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Macaristan da dahil bütün AB üyesi ülkelerin ortak değerler altına imza attığını anımsatan von der Leyen, “Irk ayrımı yapmak ortak değerleri çiğnemektir.” ifadesini kullandı.

“AB, Eşitlik, Tahammül, Adalet ve Kurallar Üzerine Kuruldu.”

Von der Leyen, AB’nin eşitlik, tahammül, adalet ve kurallar üzerine kurulduğuna dikkati çekti. Bazı kişilerin her zaman hasmane söylemlerde bulunacağına işaret eden von der Leyen, buna rağmen toplumun bir bütün olarak bu kişilerden daha güçlü olduğunu vurguladı.

Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) tüm siyasi partilerin grup başkanları da konuyla ilgili yaptıkları ortak açıklamada, Orban’ın ırkçı söylemlerini kınadı ve bunun AB değerlerine aykırı olduğunu bildirdi.

Macaristan Başbakanı Orban’ın Irkçı İfadeleri

Macaristan Başbakanı Orban, geçen hafta Romanya’da katıldığı etkinlikte, göçmen karşıtı ifadeler kullanmış ve karma ırk olmayacaklarını belirtmişti.

Orban, 2050’ye kadar Avrupa’nın büyük şehirlerinde Avrupa kökenli olmayan kişilerin çoğunlukta olacağını savunarak, Macarların karma ırk olmak istemediğini ve gelecek nesillerin, sürekli Avrupa’ya doğru ilerleyen İslam medeniyetinin genişlemesini sadece güneyde değil batı sınırında da durdurulması konusunda hazırlanması gerektiğini ileri sürmüştü. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |