Albuquerque Cinayetleri ABD’de 2 Müslüman Cinayetinin Şüphelisi Hakim Karşısında

ABD'nin New Mexico eyaletine bağlı Albuquerque şehrinde 2 Müslümanın öldürülmesine yönelik "baş şüpheli" olarak yakalanan Muhammad Syed'in, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Enise Yılmaz 22 Ağustos 2022

ABD’nin New Mexico eyaletine bağlı Albuquerque şehrinde 2 Müslümanı öldürmekle suçlanan Muhammad Syed, video konferans yoluyla ikinci kez hakim karşısına çıkarıldı.

Mahkemede Yargıç Joseph Montano, avukatların Syed’in tutuksuz yargılanma talebine karşı çıkarak, “Eldeki bilgiler Syed’i yargılanmak üzere salıverirsem toplum için büyük bir tehdit oluşturacağını gösteriyor.” dedi.

Afganistan kökenli 51 yaşındaki Syed, 26 Temmuz’da 41 yaşındaki Aftab Hussein ile 1 Ağustos’ta 27 yaşındaki Muhammad Afzaal Hussain’i öldürmekle suçlanıyor.

“En Muhtemel Şüpheli Kişi”

Savcılar ayrıca, 5 Ağustos’ta vurulan 25 yaşındaki Naeem Hussain ile geçen yıl 7 Kasım’da öldürülen 62 yaşındaki Mohammad Zaher Ahmadi cinayetleri hakkında da Syed’i “en muhtemel şüpheli kişi” olarak görmeye devam ettiğine dair ellerinde “yeterince güçlü” kanıtlar olduğunu savunuyor.

New Mexico eyaletinin en büyük şehri Albuquerque’da, 3’ü son üç hafta içinde olmak üzere son 9 ayda 4 Müslümanın vurularak öldürülmesi korku ve endişeye neden olmuştu. Albuquerque polisi, öldürülen Müslümanların ırk ve din temelli olarak hedef seçildiklerine ve katilin aynı kişi veya kişiler olduğuna inandıklarını belirtmiş, cinayetler nedeniyle Müslümanlara ait bölgelerde güvenliği arttırmıştı.

Polis, ihbarları değerlendirerek 9 Ağustos’ta Muhammad Syed’i Teksas’a giderken yakalamış, Syed’in aracında ve evinde yaptığı aramalarda, ateşli silahlar bulunmuş ve mermilerinin cinayet yerlerinde bulunan mermi kovanları ile eşleştiği açıklanmıştı. Syed’in evinde ayrıca cinayet kurbanı iki kişiyi de belli ölçüde tanıdığını gösteren belgeler bulunduğu kaydedilmişti.

Cinayetleri kişisel husumetten kaynaklı nedenlerle işlemiş olabileceği düşünülen Syed, ilk ifadesinde hakkındaki suçlamaları reddetmişti. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |