Almanya “Siyasal İslamcılık Uzmanlar Komisyonu” Feshedildi

Alman Federal Meclisi, 2021'de Federal İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Siyasal İslamcılık Uzmanlar Komisyonu”nun faaliyetlerine son verdi.

admin 24 Ekim 2022

Federal İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren “Siyasal İslamcılık Uzmanlar Komisyonu” feshedildi. İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in (SPD) komisyonun görevine son verileceğine dair eylül ayında yaptığı duyuruya çeşitli çevrelerden farklı tepkiler gelmişti.

“Siyasal İslamcılık” konusunda uzman komisyon, dönemin Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in (CSU) girişimiyle ilk kez Haziran 2021’de İçişleri Bakanlığı’nda bir araya geldi. Komisyonun görevi özellikle şiddet içermeyen “siyasal İslamcılık”ın çeşitli yönlerini analiz etmek ve bakanlığa tavsiyelerde bulunmak olarak tanımlanıyordu. Uzmanlar komisyonu başlangıçta bir yıllık bir görev için kurulmuş, ancak müzakereler esnasında komisyondan istenen sonuçların elde edilebilmesi için kalıcı olarak faaliyet göstermesi gerektiğine karar verilmişti.

Komisyonun Devam Etmesi Talebi Reddedildi

Dosya: "Siyasal İslam"

Prof. Dr. Werner Schiffauer: “Siyasal İslam’dan Bahsetmek Anlamsız”

1 Haziran 2021

Hükûmet geçtiğimiz perşembe günü Birlik Partileri (CDU & CSU) ve AfD’den komisyonun görevine devam etmesi yönünde gelen talepleri de reddetti. Alman Federal Meclisi tarafından yapılan açıklamada, İçişleri Bakanlığının komisyonu devam ettirmeme kararı aldığı belirtildi. Birlik Partileri parlamento grubu, İslamcılığa karşı mücadele alanındaki zorlukların hâlâ yüksek olması nedeniyle bu kararı anlayamadıklarını ifade ederek kararı eleştirdi.

Uzmanlar komisyonunda Prof. Dr. Naika Foroutan, Gülden Hennemann, Prof. Dr. Mouhanad Khorchide, Dr. Michael Kiefer, Prof.Dr. Ruud Koopmans, Prof.Dr. Stefan Korioth, Prof.Dr. Gudrun Kraemer, Prof.Dr. Susanne Schroeter, Prof.Dr. Kyrill-Alexander Schwarz ve Federal Kriminal Polis Dairesi (BKA) ve Federal Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF) araştırma merkezlerinden birer temsilci bulunuyordu.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |