"GÜNDEM"

Akdeniz’de Göçmen Ölümleri Sürüyor

IOM, 2018’in ilk 11 gününde Akdeniz’den Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 192 sığınmacının öldüğünü duyurdu. Geçen yıl aynı dönemde 12 sığınmacı hayatını kaybetmişti.

admin 14 Ocak 2018
İtalya’nın, Akdeniz kıyısındaki Fransa sınırı öncesindeki son yerleşim yeri Ventimiglia kasabası, Avrupa’ya açılmak isteyen ancak Fransa’nın sınırı kontrollerinde geçmesine izin vermediği göçmenlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Fransa'ya geçmek isteyen, çoğunluğu Sudan, Afrika ve Yemenlilerden oluşan göçmenler Ventimiglia kasabasındaki köprü altlarında kalıyor ve Roya Nehri'nde yıkanıyorlar. ( Iker Pastor - Anadolu Ajansı )

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), yılın ilk 11 gününde Akdeniz’den Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 192 sığınmacının yaşamını yitirdiğini bildirdi. IOM Sözcüsü Joel Millman, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, “2018 sığınmacılar için ölümcül bir yıl oldu.” ifadesini kullandı. Millman, 1-11 Ocak arasında 192 sığınmacının Avrupa kıyılarına geçmeye çalışırken Akdeniz sularında can verdiğini belirterek bu rotada geçen yılın aynı döneminde 12 sığınmacının öldüğüne dikkati çekti.

 

Deniz yoluyla bu yıl Avrupa’ya 1.476 sığınmacının geçtiği bilgisini paylaşan Millman, bunların 577’sinin İtalya, 614’ünün Yunanistan ve 285’inin de İspanya sahillerine ayak bastığını aktardı. Millman, geçen yıl ise bu dönemde toplam 1.159 sığınmacının Avrupa’ya vardığını anımsattı.

Millman, 8 Ocak’ta Libya’dan Akdeniz’i geçerek İtalya’ya ulaşmaya çalışan 150 kaçak göçmeni taşıyan lastik botun batması sonucu 64 sığınmacının boğulmasının yılın şu ana kadarki en büyük sığınmacı faciası olduğunu kaydetti.

 

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü William Spindler ise uluslararası topluma çağrıda bulunarak sığınmacıların hayatlarının kurtarılması için aile birleşimi de dahil yeni güvenli alternatifler üretilmesi gerektiğini vurguladı. IOM’a göre, 2017’de Akdeniz’den Avrupa’ya ulaşan sığınmacı sayısı bir önceki yıla oranla yarı yarıya azalarak 171 bine gerilerken, 3 bin 116 sığınmacı da Akdeniz’de yaşamını yitirdi.

 

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Aralık ayının ilk haftasında Avrupa’nın “kriz modu”ndan uzaklaşmaya başladığını iddia etmişti. Juncker, “Avrupa’nın acilen sığınmacıların sorumlu ve adaletli şekilde yönetimini sağlayacak politika geliştirmesi gerekiyor. Son üç yılda önemli gelişmeler kaydettik ancak artık önerileri yasalara, yasaları da pratiğe dönüştürme zamanı geldi.” ifadelerini kullanmıştı. Son veriler, “kriz” olarak adlandırılan göç dalgalarının yeni yılda da devam edeceğini gösteriyor. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler