FRANSA Fransa | Mahkemeden Müslüman Nebiri’nin Cesedinin Yakılması Talebine Durdurma

Fransa'da mahkeme, Fransız eşinin talebi üzerine cesedinin yakılması için işlemler başlatılan Faslı Hasan en-Nebiri ile ilgili kararını verdi. Mahkeme, geçen hafta hayatını kaybeden Müslüman olan Nebri'nin cesedinin yakılma talebinin durdurulmasına hükmetti.

admin 1 Ağustos 2018

Fransa’da geçen hafta hayatını kaybeden Faslı Hasan en-Nebiri’nin ailesi, cesedin Katolik mezhebi inancına uygun şekilde yakılması talebinin durdurulması için mahkemeye başvurdu. Nebiri’nin kardeşi Hufeyz en-Nebiri, “Kardeşimin eşi bir Fransız ve kocasının naaşının Katolik mezhebi inancına uygun şekilde yakılması konusunda ısrarcı. Ancak benim kardeşim bir Müslüman. Dolayısı ile cesedinin yakılmaması gerekiyor.” dedi.

Fransa’da ikamet eden 45 yaşındaki kardeşi Hasan’ın zehirli böcek ısırması nedeniyle kaldırıldığı hastanede geçen salı günü hayatını kaybettiğini anlatan Nebiri, kardeşinin bir Müslüman olarak öldüğünü vurgulayarak, “Durumu yargıya taşıdık. Geçen cuma günü gerçekleşmesi gereken yakma işlemi, itirazımız üzerine durduruldu.” diye konuştu.

“Kardeşim Müslüman Mezarlığına Defnedilsin”

Nebiri, “Fransız avukat, 48 saat içinde görülecek ilk duruşmaya katılmaları için mahkemenin aileye celp göndereceğini söyledi.” şeklinde konuştu. Fas makamlarına seslenen Nebiri, yetkililerden kardeşinin Müslüman mezarlığına defnedilmesi için konuya müdahil olmalarını istediklerini söyledi.

Geçen mayıs ayında benzer bir olayın yaşandığı İtalya’nın Brescia kentinde, Faslı bir göçmenin cenazesinin yakılma işlemi, uygulamadan yaklaşık 20 dakika önce durdurulmuştu. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |