'Gazze Şeridi'

Almanya: “İsrail’e Silah İhracatı Uluslararası Hukuka Uygun”

Uluslararası Adalet Divanında Nikaragua'nın, siyasi, mali ve askeri destek sağlayarak "İsrail'in Gazze'deki soykırımını desteklediği" yönündeki iddialarını reddeden Almanya, silah ihracatının uluslararası hukuk kurallarına uygun yapıldığını öne sürdü.

Almanya'yı temsil eden Dışişleri Bakanlığı Hukuk İşleri Direktörü Tania von Uslar-Gleichen, duruşma sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu. ©Dursun Aydemir - Anadolu Ajansı

Almanya’nın İsrail’e verdiği askeri desteği durdurması talebiyle Nikaragua’nın Uluslararası Adalet Divanında (UAD) İsrail’in Gazze’deki eylemlerine siyasi, mali ve askeri destek sağlayarak “soykırımı desteklediği” gerekçesiyle Almanya aleyhine açtığı davanın tedbir talebine ilişkin duruşmaları bugün sona erdi. Davanın ikinci günkü duruşmasında, Almanya hukuk heyeti savunma yaptı. Almanya’yı temsil eden Dışişleri Bakanlığı Hukuk İşleri Direktörü Tania von Uslar-Gleichen, duruşmadaki sunumunda, İsrail’in güvenliğinin, Almanya’nın dış politikasının temelini teşkil ettiğini öne sürdü.

Nikaragua’nın, İsrail’in var olma hakkını inkar ettiğini iddia eden von Uslar-Gleichen, şu ifadeleri kullandı:

“Almanya her zaman uluslararası insancıl hukukun ve insancıl ilkelerin desteklenmesi ve güçlendirilmesinin savunucusu olmuştur. Bu, aynı zamanda burada (Gazze’de) söz konusu çatışmaya verdiğimiz tepkiyi de yönlendirmektedir. Almanya hem İsrail hem de Filistin halkına karşı sorumluluklarını yerine getirmek için elinden geleni yapmaktadır. Almanya, Nikaragua’nın suçlamalarını kesin bir dille reddetmektedir.”

“Silah İhracatı Hukuka Uygun”

Almanya’nın, Filistin halkını ve kalıcı çözümün yolu olarak gördüğü iki devletli çözümü desteklediğini söyleyen von Uslar-Gleichen, Almanya’nın Filistinlilerin 1967 sınırları içerisindeki kendi kaderini tayin hakkını desteklediğini ve İsrail’in yasa dışı yerleşim politikalarını kabul etmediği savundu. Von Uslar-Gleichen, Gazze’de ateşkesin Hamas’ın rehineleri serbest bırakmasıyla mümkün olabileceğini belirtti.

Nikaragua’nın başvurusunun, İsrail’in hukuk ihlallerini konu edindiğini fakat davanın İsrail’e karşı değil, Almanya’ya karşı açıldığını belirten von Uslar-Gleichen, Nikaragua’nın iddialarını kabul etmediklerini yineledi. Von Uslar-Gleichen, “İsrail’e yapılan silah ihracatı uluslararası hukuk kurallarına uygun” diyerek, silahların ciddi incelemenin ardından ihraç edildiğini savundu.

“Almanya Filistin’e Sırtını Dönmedi”

Almanya’yı temsil eden avukatlardan Christian Tams da Nikaragua’nın iddia ettiği gibi Almanya’nın Filistin’e sırtını dönmediğini, son 5 ay boyunca insani yardımların Gazze’deki zor şartlara rağmen ulaştırılması için ciddi şekilde çalıştığını savundu. Tams, işgal altındaki Batı Şeria, Ürdün ve diğer yerlerdeki Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) operasyonları için fon sağlamayı ve UNWRA dışındaki insani yardım kuruluşlarını desteklemeyi sürdürdüklerini iddia etti.

Duruşmada Almanya adına söz alan Paris Sorbonne Üniversitesinden Uluslararası Hukuk Profesörü Paolo Palchetti de Nikaragua’nın Almanya’yı dayanaksız iddialarla suçladığını öne sürdü. Palchetti, mahkemenin Nikaragua’nın talep ettiği geçici tedbirlere hükmetmesini gerektirecek derecede ciddi ve telafisi mümkün olmayan bir riskin bulunmadığını savundu. Almanya’nın İsrail’e silah tedarikinin 7 Ekim 2023 sonrası azaldığını iddia eden Palchetti, “Nikaragua’nın iddia ettiği gibi Almanya’nın İsrail’e silah ihracatı ciddi şekilde artmamıştır.” dedi.

Duruşmanın sonunda tekrar söz alan Almanya Dışişleri Bakanlığı Hukuk İşleri Direktörü von Uslar-Gleichen, ülkesinin bölgede kalıcı çözüm için İsrail ve Filistinli yetkililerle diyaloğu sürdüreceğini kaydetti. Von Uslar-Gleichen, “İsrail ve Filistin’i uluslararası yükümlülüklere uygun şekilde desteklemeye devam edeceğiz; müzakerelere dayalı iki devletli çözüme dayalı süreç için çalışacağız.” dedi. Von Uslar-Gleichen, Almanya’nın UAD’den taleplerinin ilk olarak Nikaragua’nın talep ettiği tedbirlerin reddedilmesi ve ikinci olarak da söz konusu davanın mahkemenin “davalar listesinden çıkarılması” olarak açıkladı.

Bugün sona eren tedbir duruşmalarının ardından UAD hakimlerinin müzakereye başladığı ve tedbir kararının kısa sürede açıklanmasının beklendiği kaydedildi.

“İsrail’in Cezasızlık Dönemi Sona Eriyor”

Duruşmaları takip için Nikaragua heyetinde yer alan Filistin’in Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kuruluşlardan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Ömer Avadallah, dava duruşmalarının sona ermesinin ardından davayı değerlendirdi. İsrail rejiminin uluslararası mahkemelerdeki yargılamalarının devam ettiğini belirten Avadallah, şunları söyledi:

“Bugün Divan, İsrail’e silah ve askeri yardım yollayan Almanya ve diğer devletler aleyhine, Nikaragua tarafından ortaya koyulan iddiaları dinledi. Filistinlilere karşı soykırım ve diğer suçların işlenişinde kullanılan silahları İsrail’e veren devletlere karşı Divan’ın doğru şekilde hareket ederek İsrail’e yapılan askeri yardımların ve silah tedarikinin kesilmesi yönünde geçici tedbirlere hükmedeceğine inanıyoruz.”

Divan’ın, İsrail’e silah tedarikinin durdurulması yönünde vereceği tedbir kararının üçüncü ülkeler açısından önemli mesajlar içereceğini vurgulayan Avadallah, “İsrail’in cezasızlık dönemi çöküyor ve sona eriyor, buna inanıyoruz. Bu davalar, İsrail’e karşı adaletin yerini bulacağını, uluslararası hukuk araçlarının İsrail’e karşı kullanıldığını gösteriyor.” diye konuştu.

Avadallah, Almanya’nın, İsrail’e silah tedarik etmeye devam ettiğini belirterek, “Almanya, İsrail’e silah göndermeyi durdurmalı ve Filistinlilere karşı işlenen soykırım ve diğer insan hakları ihlallerine ortak olmamalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Nikaragua’nın Talepleri

Nikaragua’nın Uluslararası Adalet Divanından Almanya aleyhine hükmetmesini talep ettiği 5 ihtiyati tedbir ise şöyle:

– Almanya, Soykırım Sözleşmesi, uluslararası insancıl hukuk veya Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkı gibi genel uluslararası hukukun diğer emredici normlarının ihlalinde ve Filistinlilerin apartheid rejimine tabi olmasında kullanılabilecek, özellikle de askeri teçhizat dahil olmak üzere İsrail’e yaptığı askeri yardımları derhal askıya almalıdır;

– Almanya, İsrail’e teslim edilmiş olan silahların soykırım işlemek için kullanılmaması, soykırım eylemlerine katkıda bulunmaması veya uluslararası insancıl hukuku ihlal edecek şekilde kullanılmaması için derhal her türlü çabayı göstermelidir;

– Almanya, insancıl hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmek için mümkün olan her şeyi derhal yapmalıdır;

– Almanya, soykırım, soykırım eylemlerini ve Filistin halkının insani haklarının ihlalini önleme yükümlülüklerine uymanın bir parçası olarak UNRWA’nın finansmanını askıya alma kararını geri almalıdır; bu karar, insani yardımın Filistin halkına, özellikle de Gazze’ye ulaşmasını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapma yükümlülüğünü de içerir;

– Almanya, uluslararası hukuktaki suçların ihlallerinde kullanılabilecek askeri teçhizatın İsrail’e tedariki de dahil olmak üzere desteğini keserek ve bu kuruluşun faaliyetlerini dayandırdığı UNRWA’ya desteğini sürdürerek uluslararası hukukun emredici nitelikteki kurallarının ağır ihlallerinin sona erdirilmesi için işbirliği yapmalıdır. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler