Antisemit Saldırılar Antisemitist Suçlar Sağcılar Tarafından İşleniyor

Aşağı Saksonya Eyaleti Yeşiller Partisinin Eyalet İçişleri Bakanlığına verdiği soru önergesi Almanya’da uzun süre tartışılan “Müslüman antisemitizmi” tartışmalarının mesnetsiz olduğunu ortaya koydu.

admin 1 Eylül 2015

Aşağı Saksonya’da antisemitist motifli kaç saldırının gerçekleştiğinin sorulduğu önergenin cevabında eyalette 2015 yılında 35 antisemitist suçun işlendiği ve bunların neredeyse tamamının aşırı sağcı motivasyonlarla gerçekleştiği belirtildi. Eyaletteki Yeşiller Partisinin İslami dernekler sorumlusu ve sözcüsü Belit Nejat Onay, “Soru önergemiz Müslümanların yeniden alevlenen antisemitizmde suçlu olduğuna dair üstü kapalı söylemlerin yanlış olduğunu ortaya koydu.” ifadelerinde bulundu.

Almanya Yahudileri Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster, Temmuz ayının sonunda Almanya’da İslam din derslerinin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtmiş, bu derslerin “antisemitist eğilimleri azaltacağını” iddia etmişti. Yahudi Cemaati Antisemitizm Görevlisi Haham Daniel Alter ise, Berlin’de düzenlenen 14. Maccabi Oyunları öncesinde şehre gelen Yahudi sporcuların bilhassa Müslümanların çoğunlukta olduğu mahallelerde kipa takmamaları çağrısında bulunmuştu.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |