İslamofobi Almanya’da 6 Ayda 23 Cami Saldırısı

Almanya’da 2015 yılının ilk yarısında cami ve diğer İslami kurumlara toplamda 23 siyasi motifli saldırı gerçekleşti. Aynı dönem içerisinde Almanya’nın sözde İslamlaşmasına karşı aşırı sağcılar tarafından 64 protesto gösterisi düzenlendi.

admin 1 Eylül 2015

Federal hükûmetin Sol Fraksiyonun sunduğu soru önergesine verdiği cevaba göre Almanya’da 2015 yılının ilk yarısında cami ve diğer İslami kurumlara toplamda 23 siyasi motifli saldırı gerçekleşti. Aynı dönem içerisinde Almanya’nın sözde İslamlaşmasına karşı aşırı sağcılar tarafından 64 protesto gösterisi düzenlendiği de belirtildi.

İslami kurum ve ibadet yerlerine yapılan saldırılar Almanya’da “siyasi motifle işlenen suçlar” başlığında ele alınırken Müslüman cemaatler uzun yıllardır polis istatistiklerinde bu suçların “İslam düşmanlığı” alt kategorisi ile listelenmesi talebinde bulunuyorlar. Müslüman karşıtlığı saikiyle işlenen suçlar resmî olarak ayrı bir başlıkta kayıt altına alınmadığı için bu suçlarla etkin mücadele yöntemleri de oluşturulamıyor.

2014 yılının sonunda Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Meclisi, Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen ve “yabancı düşmanlığı” olarak kayıt altına alınan suçları İslam düşmanlığı saikiyle işlenen suçlar kategorisinde listeleyeceğini açıklamış, federal hükûmetin de benzer bir düzenlemeyi hayata geçirmesi talebinde bulunmuştu.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |