Danimarka AB İlişkileri Danimarka’dan AB İş Birliğine “Hayır”

Danimarka’da geçtiğimiz ay yapılan referandumda halk, ülkenin Avrupa Birliği içerisinde sahip olduğu ayrıcalıklı statünün devamı yönünde oy kullanarak, AB ile daha sıkı bir entegrasyona “hayır” dedi.

admin 1 Ocak 2016

İktidardaki Liberal Parti ve ana muhalefeti temsil eden Sosyal Demokrat Parti’nin desteklediği “evet” seçeneği yüzde 46,9’da kalırken, seçmenin yüzde 53,1’i tercihini aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi’nin de desteklediği “hayır” seçeneğinden yana kullandı. Hükûmet referandum sonuçlarının AB ile ülke arasında yol açabileceği olası sorunları birlik ülkeleriyle yapılacak karşılıklı anlaşmalarla aşmayı planlıyor.

1973 yılından beri birliğe üye olan Danimarka, 1992 yılında Maastricht Sözleşmesi’ni reddetmesinden doğan güvenlik ve adalet alanlarında AB’den bağımsız hareket etme gibi bir takım ayrıcalıklara sahip. Ülke ayrıca 2000 yılında Euro para birimine geçişi de referanduma sunmuş ve halk Euro’ya “hayır” demişti.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |