"Kudüs"

“Avrupa Birliği Filistin’e Daha Çok Destek Vermeli”

Trump’ın Kudüs kararını değerlendiren Belçika Dışişleri Bakanı Reynders, Avrupa Birliği’ni Filistin konusunda daha duyarlı olmaya çağırdı.

admin 7 Aralık 2017

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararının üzüntü verici olduğunu belirterek, Avrupa Birliği’nin (AB) Ortadoğu Barış Süreci’ne ilişkin daha etkin rol üstlenmesi gerektiğini söyledi.

Belçika Skandal Kararın Karşısında

Belçika’daki Radio 1’e röportaj veren Reynders, “Belçikalı diplomatlar, bunun çok kötü bir karar olduğunu Amerikalı muhataplarına açık şekilde belirtti.” dedi.

Trump’ın Kudüs kararının şiddete yol açabileceğine dikkat çeken Reynders, tek çözümün İsrail ve Filistin arasında diyalog inşa edilmesi olduğunu vurguladı.

Reynders, ABD yönetiminin aldığı kararın barış sürecini zora soktuğuna işaret ederek, “Artık barış sürecinde AB’nin daha etkin rol üstlenmesi gerekiyor. İsrail’in en büyük ticaret ortağı ve Filistin hükümetinin temel destekçilerinden biri olarak önemli bir konumumuz var.” şeklinde konuştu.

İsrail-Filistin sorunu için tek çözümün “iki devletli çözüm” olduğunu dile getiren Reynders, AB’nin iki taraf arasında doğrudan iletişimi sağlamak için devreye girmesi gerektiğini söyledi.  

ABD Kendi Başına Karar Alıyor

Belçikalı bakan, Trump yönetiminin aldığı karara şaşırmadığını, bunun, seçim kampanyası döneminde verdiği sözlerden biri olduğunu, Trump’ın Paris İklim Anlaşması ve İran nükleer anlaşmasına ilişkin verdiği sözleri de yerine getirmeye çalıştığını kaydetti.

Reynders, “ABD’de dış politika kararları alınırken artık müttefiklerin dâhil edilmediğini görüyoruz. ABD yönetimi tek taraflı olarak kendi karar veriyor.” ifadelerini kullandı.

Seçilmesinin hemen ardından Müslüman Yasağı düzenlemesiyle tepkileri üzerine çeken Donald Trump, geçtiğimiz günlerde, uluslararası hukuka göre işgal altında bulunan Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını açıklamıştı.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler