Birleşik Krallık Londra’da Karşı Çıkılan Caminin Cemaatinden Örnek Davranış

Londra’nın Yahudi çoğunluğa sahip kuzey bölgesinde yapılması planlanan caminin cemaati, kendilerini protesto eden gruba ziyarette bulundu.

admin 7 Aralık 2017

BİRLEŞİK KRALLIK | Golders Green’de bir hipodromun İslami Aydınlanma Merkezi tarafından satın alınıp içinde caminin de bulunduğu bir kültür merkezine çevrilme projesi Yahudi cemaatinden tepkiler geliyordu. Projenin durdurulması talebiyle 5 binin üzerinde imza toplanmış, planlanan merkezin bölgede trafiği alt üst edeceği iddia edilmişti. Ancak karşı çıkışın ardında bölgenin Yahudi kimliğini korumak olduğunu biliniyor.

Yahudilerin Sosyal Yardım Günü

Tartışmaların sürdüğü dönemde “İslami Aydınlanma Merkezi” üyesi bir grup Müslüman, Londra Yahudi Cemaatinin “Mitsva (dua) günü” etkinliğinde sinagoga gelerek kan bağışında bulundu.  Mitsva günü, sosyal yardımların öne çıktığı, gönüllülüğe dayalı hayır işlerinin teşvik edildiği bir gün olarak tanıtılıyor.

Etkinlik sonrası konuşan Müslüman Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Mogra, kan bağışı kampanyasına Müslüman cemaatinin katılmasının oldukça önemli olduğunu kaydetti ve ekledi: “Yahudi kardeşlerimizle tanışmamız için mükemmel bir fırsat oldu.” Mitsva günü etkinliklerinin organizatörlerinden Laura Marks ise, bu tür günlerin insanlar arasındaki güvensizliği yıkmak ve yeni köprüler inşa etmek adına bir fırsat olduğunu vurguladı.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |