"GÜNDEM"

Viyana’da Sığınmacıları Şehir Dışına Atma Önerisi

Özgürlük Partisi Meclis Grup Başkanı Gudenus, Viyana’da yaşayan, iltica başvurusunda bulunan 13 bin sığınmacının şehir dışına yerleştirilmesini önerdi.

admin 21 Aralık 2017

 

Avusturya’da kurulan yeni hükümetin koalisyon ortağı aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ) Meclis Grup Başkanı Johann Gudenus, başkent Viyana’da yaşayan sığınmacıların suç işledikleri gerekçesiyle şehir dışına yerleştirilmesini teklif etti.

Avusturya Devlet Televizyonu ORF’ye konuşan milletvekili Gudenus, iltica başvurusunda bulunan kişilerin başvuruları sonuçlanana kadar Viyana dışına yapılacak yerleşkelere gönderilmelerinin daha iyi olacağını savundu.

Gudenus, sığınmacıların suç işlediklerini iddia ederek “Sorunun çözümü için böyle bir yol mümkün. Nüfusun az olduğu bölgelere bu yerleşkeler inşa edilebilir ve sığınmacılar, başvuruları sonuçlanana kadar burada kalabilirler.” dedi.

İltica başvurusunda bulunan yaklaşık 13 bin kişinin nereye yerleştirileceğine ilişkin soruyu yanıtlamayan Gudenus, “Sığınmacıların küçük guruplar olarak şehirde yaşamaları önlenmeli. Böylelikle yasa dışı mülteci akınına davetiye çıkartan bu durum kısıtlanabilir. Bu yolla göçmenlere Avusturya’nın düşünüldüğü gibi rahat bir ülke olmadığı gösterilmiş olur.” diye konuştu.

Viyana Belediye Başkanı Michael Haeupl, Gudenus’un önerisini anlamsız olarak nitelendirerek 13 bin kişinin kalabileceği yaklaşık 150 sığınmacı barınağı inşa edilecek yer bulunmadığını söyledi. Belediye Başkan Yardımcısı Maria Vassilakou da önerinin aşağılayıcı ve beceriksiz bir teklif olduğunu ifade etti.

 

Aşırı Sağcılar Yeni Politikalardan Memnun

Avusturya’da yaklaşık iki aydır süren koalisyon görüşmelerinde uzlaşı sağlayan Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ), 5 yıllık hükümet programı ve partilere göre bakanlıkların dağılımını pazartesi günü açıklamıştı.

Basın toplantısında aşırı sağcı lider Strache hükümet programında her iki partinin seçim döneminde dillendirdikleri başlıkların yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirmişti.

Ülkeye giren yasa dışı göçmen sayısının azaltılacağını belirten Strache, sığınmacılara yönelik yeni düzenlemelerin hayata geçirileceğinin sinyalini vermişti. Strache, “Mülteci statüsü elde etmiş kişilere yapılan yardımlarda aylık 365 avro kısıtlama yapılacak. İltica başvurularında bulunanlara yönelik süreç hızlandırılacak, bu süreci kötüye kullananlar engellenecek ve geri göndermeler hızlandırılacak.” şeklinde konuşmuştu. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler