GÜNDEM Danimarka’da Cami Sayısı Artıyor

Arhus Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, 2006’da 115 caminin bulunduğu Danimarka’da 2017 itibarıyla bu sayı 170 oldu.

admin 25 Aralık 2017

Danimarka’da yapılan bir araştırma ülkede cami sayısının 115’ten 170’e yükseldiğini ortaya koydu. Arhus Üniversitesi’nden Prof. Dr. Lene Kühle ile asistanı Malik Larsen, ülkede cami sayısına ilişkin bir araştırma yaptı. Buna göre, 2006’daki araştırmada 115 olarak tespit edilen sayının bu yıl itibarıyla 170’e yükseldiği belirlendi.

Araştırma, Liberal Parti Venstre, Sosyal Demokrat Parti, aşırı sağ görüşlü Danimarka Halk Partisi ve Muhafazakar Halk Partisinin, 2006’daki araştırmanın güncellenmesini istemesi üzerine yapıldı. Cami sayısındaki değişikliğin nedeni ise ülkede Müslüman nüfusun artışıyla açıklandı.

Danimarka’da 5.7 milyonluk nüfusun yaklaşık yüzde 7’sinin Müslüman olduğu tahmin edilirken vatandaşların hangi dine mensup olduğu yasalar gereği kayıt altına alınmıyor.

 

Yüzde 29’u Diyanet’e Bağlı

Ülkede, 170 camiden 29’u Danimarka Türk Diyanet Vakfı (DTDV) şemsiyesi altında hizmet verirken bu camilerin finansmanı dernek üyeleri tarafından sağlanıyor. Eski fabrika binalarının dönüştürülerek cami olarak kullanıldığı Danimarka’da, temelden inşa edilen ve ağırlıklı olarak Türkiye kökenlilere hizmet veren Hedehusene Fetih Camisi 2014’te ibadete açılmıştı.

Arhus kentinde sıfırdan inşa edilen Ulu Cami’nin açılışı da bu yıl yapılmıştı. Bu şekilde temelden inşa edilen 3’üncü cami Roskilde Ayasofya Camisi’nin inşaatında ise sona gelindi. Caminin yılbaşından sonra hizmete girmesi bekleniyor.

 

Yurtdışı Finansmanı Sorun Olarak Görülüyor

Öte yandan başkent Kopenhag’da 2014’te hizmete giren “Hamad Bin Khalifa Medeniyet Merkezi” adlı külliye şeklinde tasarlanan ülkenin ilk minareli camisinin finansmanının Katar tarafından yapılması tepki çekmişti. Yine başkentte 2015’te hizmete giren ve temelden inşa edilen İmam Ali Camisi’nin bir kısmının İran tarafından finanse edildiğinin ortaya çıkması da ülke kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. (AA, P)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |