"GÜNDEM"

Almanların Yarısı Merkel’in İstifasını İstiyor

Almanya’da yapılan bir ankete göre, her iki kişiden biri mevcut Başbakan Angela Merkel’in başbakanlığı erken bırakmasından yana.

admin 28 Aralık 2017

 

Almanya’da Başbakan Merkel’in görevini erken bırakmasını isteyenlerin oranının yüzde 47 olduğu bildirildi.

 

“Merkel Erken Bıraksın”

Alman Haber Ajansı DPA’nın YouGov araştırma şirketine yaptırdığı ankete katılanların yüzde 47’si, Hristiyan Demokrat Parti lideri Angela Merkel’in 4 yılı doldurmadan görevini bırakmasını isterken, yüzde 36’sı ise Merkel’in 4 yılını tamamlamasından yana.

 

2 Bin Kişiye Soruldu

19-21 Aralık arasında 2 bin 36 kişiyle yapılan ankette katılımcılara, “Başbakan Angela Merkel liderliğinde yeni bir hükümet kurulması durumunda Merkel 4 yıl başbakan olarak kalsın mı, yoksa görevini daha mı erken bıraksın?” sorusu yöneltildi.

Ankete göre, Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) seçmenlerinin yüzde 17’si Merkel’in 4 yılı doldurmadan görevi bırakması, yüzde 75’i ise 2021 yılına kadar bu görevi sürdürmesi yönünde görüş bildirdi.

 

Ne Olmuştu?

Almanya’da 24 Eylül’de yapılan genel seçimin ardından 18 Ekim’de CDU/CSU, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller arasında “Jamaika koalisyonu”nun kurulması hedefiyle başlayan ön görüşmeler, 20 Kasım’da FDP’nin masadan kalkması nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Merkel, Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri Horst Seehofer ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Martin Schulz’u birlikte kabul eden Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, liderlere ülkede istikrarlı bir hükümetin kurulması için çözüm bulmalarını istemişti.

 

SPD ve CDU/CSU ile 7-12 Ocak arasında koalisyon ön görüşmelerinde bulunacak. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler