GÜNDEM İngiltere’de Aşırı Sağcı Ulusal Eylem Örgütüne Operasyon

İngiltere’de terör listesine alınan “Ulusal Eylem” (İng. “National Action”) adlı aşırı sağcı örgüte yönelik operasyonda 6 kişi kişi gözaltına alındı.

admin 4 Ocak 2018

İngiltere’de ırkçı ve Neonazi “Ulusal Eylem” örgütüne operasyon yapıldı. Polisten yapılan açıklamada, örgüte yönelik çeşitli adreslere yapılan baskınlarda 21-37 yaşlarındaki biri kadın 6 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Bu kişilerin Terörle Mücadele Yasası kapsamında “terör eylemine hazırlık ve terör eylemini tahrik” şüphesiyle gözaltına alındığı kaydedildi.

 

Ulusal Eylem: “Irkçı Neonazi Grup”

İngiltere’de önceki yılın sonunda terör listesine alınan Ulusal Eylem, listede “ırkçı Neonazi grup” olarak nitelendiriliyor. Örgüte yönelik geçen yıl yapılan operasyonlarda, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu yaklaşık 20 kişi gözaltına alınmıştı.

Ulusal Eylem örgütünün, ana muhalefetteki İşçi Partisinin 2016’daki AB referandumu öncesinde öldürülen kadın milletvekili Jo Cox’un katili Thomas Mair ile bağlantılı olduğu tespit edilmişti.

Ömür boyu hapse mahkum edilen Mair, ilk duruşmada adını soran hâkime “Hainlere ölüm, Britanya’ya özgürlük” sözleriyle yanıt vermişti. Bu sözler, örgütün sloganları arasında yer alıyor. Örgüt, Mair’e destek veren sosyal medya paylaşımlarıyla da gündeme gelmişti.

 

İngiltere’de Terör Örgütleri

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta terör listesinde yer alan bir örgüte üyelik 10 yıla kadar hapisle cezalandırılabiliyor. Ülkenin terör örgütleri listesinde 70’i uluslararası, 14’ü Kuzey İrlanda bağlantılı 84 yapı yer alıyor. PKK ve bağlantılı terör örgütleri de listede bulunuyor. Ulusal Eylem İngiltere’de terör listesine alınan ilk aşırı sağcı örgüt olmuştu. (AA, P)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |