GÜNDEM NSU Davasında Yeni Gelişme: “Silahı Başkaları Temin Etti”

NSU davasındaki sanık Wohlleben’in avukatı, müvekkiline yönelik suçlamaları reddederek NSU terör örgütünün kullandığı silahı başkalarının temin ettiğini savundu.

admin 24 Ocak 2018

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılar düzenlemekle suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında yardım ve yataklıktan yargılanan Ralf Wohlleben’in avukatı Nicole Schneider, müvekkiline yönelik suçlamaları reddederek örgütün cinayetlerde kullandığı silahı başka kişilerin temin ettiğini savundu.

 

NSU Davasında 405. Duruşma

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde devam eden davanın 405. duruşmasında Schneider, mahkeme heyetine dilekçe sundu. Dilekçeyi okuyan Schneider, silahın, davada sanık olarak yargılanan Carsten S. ile Wohlleben’in değil, Thüringen’deki aşırı sağcılar Sven R. ve Jug P. tarafından NSU üyeleri için temin edildiğini ileri sürerek bu iki kişinin davada tanık olarak dinlenmesini istedi. Silahın temin edilmesinde Wohlleben’in dahlinin olmadığını savunan Schneider, Baden-Württemberg Kriminal Dairesinde Jug P. hakkında tutulan dosyanın incelenmesini talep etti.

Başsavcı Anette Greger ise mahkeme heyetinden Schneider’in dilekçesinin dikkate alınmamasını isteyerek sanık avukatının iddialarının spekülasyon olduğunu söyledi. Greger, Schneider’in dilekçesinin davayı sürüncemede bırakmaya yönelik olduğunu kaydetti. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Manfred Götzl, duruşmayı sonlandırarak erteledi. Sanık Carsten S. davanın başında silahı Wohlleben’in talimatıyla tedarik ederek NSU üyelerine verdiğini itiraf etmişti.

 

NSU’nun Çözülüş Süreci

Almanya’da, 2000-2007 yıllarında 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, 2 bombalı saldırı ve 15 banka soygunu yapmakla suçlanan NSU terör örgütü üyelerinin varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 4 Kasım 2011’de tesadüf sonucu ortaya çıkmıştı.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011’de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, intihar ettikleri öne sürülmüştü. Mayıs 2013’ten bu yana Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde görülen davada, NSU terör örgütü üyesi olmakla yargılanan Beate Zschaepe, NSU üyelerinin son kullandıkları hücre evini ateşe verdikten birkaç gün sonra polise teslim olmuştu. Davada, aralarında NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi Zschaepe ile örgüte yardım ve yataklık yapmakla suçlanan 4 kişi yargılanıyor. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |